English | دری

Breaking News

بل گیتس: برای بازگشایی مجدد اقتصاد به چی نوع تحقیقات و نو آوری های جدید نیازمند هستیم؟

بل گیتس: برای بازگشایی مجدد اقتصاد به چی نوع تحقیقات و نو آوری های جدید نیازمند هستیم؟

بیل گیتس رئیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس در وبلاگ اینترنتی خود در مورد راه های غلبه بالای ویروس کرونا و تحقیقات علمی در این بخش و چگونگی بازگشایی دوباره اقتصاد در جهان، مقاله‌ای تحت نام “همه گیری اول: نخستین همه گیری” مدرن منتشر کرده است.

  به نقل از مقاله: این روزها یگانه سوال که همه به آن فکر میکنند اینست که “چی وقت قرنطین پایان می‌یابد و چگونه همه چیز به حالت اول برمیگردد؟” قرنطین شهر ها سبب بیکار شدن بخش بزرگ از قشر جامعه، تجرید افراد و افزایش بی عدالتی گردیده است.

 بد بختانه، باوجود داشتن امکانات راه مناسب برای توقف این ویروس تا کنون دریافت نشده است. پیش از این که ایالات متحده و دیگر کشور ها برای بازنمودن دوباره اقتصاد عمل کنند، ما باید یک نوآوری و اختراع برای مبازره، تداوی و وقایه در مقابل ویروس کرونا کشف کنیم.

 قابله با کرونا از تست شروع میشود. تا وقت که موقعیت دشمن برای ما معلوم نگردد شکست دادن آن ناممکن است. همینطور برای بازگشایی اقتصاد نیاز است تا پیش از اینکه شفاخانه های از اجساد مملو گردند، مریضان مبتلا ویروس کرونا را تست و شناسایی کنیم.

 در حال حاضر نمونه گیری از فرد مصاب توسط داکتران صورت می‌گیرد که توسط سواپ از بینی شخص مصاب نمونه گرفته میشود. این یعنی داکتر برای گرفتن نمونه از هر فرد باید لباس محافطتی جدید به تن کند. اما تحقیقات که توسط حمایت بنیاد ما انجام یافته نشان میدهند که اگر نمونه گیری توسط خود فرد مشکوک انجام گردد، نتایج بهتر، زودتر و مصونتر بدست خواهند آمد.

 تست تشخیصی دیگر که در حال انکشاف است، درست مانند تست حاملگی در خانه میباشد. فرد مشکوک به ویروس کرونا بعد از گرفتن نمونه از بینی خود بدون آنکه آنرا به مرکز صحی انتقال دهد در خانه خود آنرا با مایع مخصوص مخلوط نموده بعدا آنرا بالای ورق خاص قرار دهد. اگر تغییررنگ رخ داد، نتیجه مثبت است. این تست قرار است طی چند ماه آینده قابل دسترس قرار گیرد.

   ما به یک پیشرفت دیگری هم در بخش تست و تشخیص ویروس کرونا نیاز داریم و آن این که چی کسی باید تست شود. اگر کارمندان حکومتی، افراد با داشتن اعتراض و علایم و اشخاص که با مبتلایان کرونا به تماس بوده اند تست نشوند بناءً هم منابع خود را از دست میدهیم و هم یک کتله عظیم از ویروس های پنهان شده را گم خواهیم کرد. افرادی که هیچ نوع اعتراض و علایم در وجود شان دیده نمی‌شود باید در اخیر فهرست اشخاص قرار گیرند که باید تست شوند آنهم در صورتیکه کیت های تشخیصی به قدر کافی وجود داشته باشد.

 در بخش دوم که باید بیشتر کار شود، آن ردیابی ارتباطی میباشد. یعنی اگر شخصی مبتلا به کرونا شد کارمندان بخش صحی باید بدانند که اشخاص دیگر نیز توسط وی مصاب گردیده اند یا خیر. در حال حاضر ایالات متحده طرزالعمل آلمان را در این بخش عملی میکند یعنی با فرد مبتلا صبحت میکنند تا پیدا شود، فرد با چی کسانی در تماس بوده و آنرا درج دیتابس کنند.

 بعد از تست افراد که به ویروس کرونا مبتلا گردیده اند، خواهان تداوی هستند چیز که در حال حاضر امکان ندارد. تا کنون کدام تداوی برای کووید-۱۹ وجود ندارد. این روز ها ادویه هایدروکسی کلوروکین که توسط تغییر نوع برخورد بدن با ویروس در مقابل ویروس کرونا فعالیت میکند، توجه همه را به خود جلب کرده است. موثریت این دوا توسط  تجارب کلنیکی بنیاد ما در اخیر ماه می رونما خواهد شد که این دوا می‌توانند به ضد این ویروس‌ مفید باشد یا خیر.

 روش دیگر، گرفتن مایع پلازما از مریضان بهبود یافته‌ی مریضی ویروس‌ کرونا میباشد. چندین شرکت بزرگ در این بخش فعالیت دارند.

  تداوی دوایی دیگر که برای ویروس کرونا در حال تحقیق میباشد، یافتن انتی بادی های مخصوص ویروس کرونا و ساخت آن به شکل مصنوعی در لابراتوار ها میباشد. تا سال ۲۰۲۱ دانشمندان بیشتر از صد ها هزار تداوی برای این ویروس‌ پیدا خواهند کرد.

 مهم‌ترین و موثرترین نوع مقابله با ویروس کرونا کشف واکسین موثر میباشد. با کشف واکسین-RNA در ظرف یک ماه کشور ها به حالت عادی بر خواهند گشت و همین زمان ختم این همه گیری خواهد بود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
بل گیتس، کووید-19

مقالات مرتبط

قرار است بندر چابهار توسط خط آهن به افغانستان وصل شود

قرار است بندر چابهار توسط خط آهن به افغانستان وصل شود. خط آهن زاهدان-چابهار ۶۲۸ کیلو متر طول و هفت

سال گذشته بیش از ده متریک تُن عسل در ولایت فراه تولید گردید

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام نمود که در سال ۱۳۹۹ هجری شمسی حدود ده متریک تنُ عسل در

سرمایه‌گذاری برای رشد صنعت گل خانه‌ای در ولایت فراه

ناصر مهری، سخنگوی والی ولایت فراه می گوید که برای رشد صنعت گل خانه‌ای این ولایت حدود ۲۲ تا ۲۵

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*