English | دری

Breaking News

تغییر اقلیم؛ یک تهدید بزرگ جهانی

تغییر اقلیم؛ یک تهدید بزرگ جهانی

تغییر اقلیم ویا تغییر اوضاع جوی در جهان که از دیر زمان به این طرف ادامه داشته، تبدیل به یک تهدید بزرگ حتا بزرگتر از ویروس کرونا برای بشریت گردیده است.

بعد از انقلاب صنعتی و افزایش گازات گل خانه‌ای، میزان کاربن‌دای‌اوکساید در طبیعت تا ۳۵ در افزایش یافته است، این افرایش سبب بلند رفتن درجه حرارت در کره زمین گردیده است. اروپا و امریکا شمالی بطور مساویانه ۵۰ درصد آلودگی هوا و گاز کاربن‌دای‌اوکساید را تولید میکنند در حالیکه ۵۰ درصد دیگر این آلودگی را کشور های دیگر جهان تولید میکنند که کشور های فقیر کمترین سهم را در ایجاد این آلودگی دارند.

سوخت های فوسیلی، تولید و استفاده مواد کیمیاوی سنتتیک(مواد کیماوی ساخته شده در کارخانه ها و لابراتوار ها)، آفات در جنگلات که سبب تولید گازات در اتمسفیز میگردد، گازات گلخانه‌ای و زراعت و مالداری سنتی از جمله عوامل استند که سبب تغییر اقلیم و افزایش گاز کاربن‌دای‌اوکساید در جهان گردیده است. از این میان، استفاده از سوخت های فوسیلی ۵۰ درصد، گازات گلخانه‌ای ۱۵ درصد و استفاده از روش های سنتی زراعت و مالداری  ۱۵ درصد افرایش و انتشار گاز کاربن‌دای‌اوکساید را در جهان سبب شده است.

متخصصین این بخش هشدار می‌دهند که اگر کدام اقدام بنیادی از سوی مردم در سراسر جهان، رهبران سیاسی و حکومت ها صورت نگیرد، تا سال ۲۰۶۰ درجه حرارت کره زمین ۲ درجه سانتیگرید بلند خواهد رفت و حتا امکان دارد تا اواخر قرن ۲۱ میزان درجه حرارت تا ۵ درجه سانتیگرید افزایش پیدا کند.

بلند رفتن درجه حرارت تاثیر مخرب بالای طبیعت به جا خواهد گذاشت و این کار سبب تغیر غیر رجعی ویا غیر قابل برگشت در چندین ایکوسیسم میشود و انتظار می‌رود که چندین نوع حیوانات از مناطق آسیب دیده‌ ناشی از تغییرات اقلیمی، ناپدید خواهند شد.

از سال ۱۸۵۰ از زمانیکه ثبت اطلاعات آغاز شد تا امروز، تغیر ۱،۱ درصدی در تغیر اقلیم مشاهده گردیده است. بنابر اهمیت حیاتی آن درجه حرارت نباید از ۱،۵ درصد بلند رود زیرا قسمی که دانشمندان هشدار دادند، در آن وقت هیچ راه برای برگشت وجود نخواهد داشت.

تغیرات اقلیم ناشی از فعالیت های انسان، سیاره زمین ره متاثر ساخته است. بخش های چون سکتور انرژی، فعالیت های صنعتی، وسایل حمل و نقل عصری زمینی و هوایی و فعالیت سکتور اولیه سبب تولید گازات گلخانه‌ای در میگردد.

تغیرات شدید آب و هوا، آتش سوزی جنگلات چون امازون که به بنام شش یا ریه زمین نیز یاد می‌شود، امواج گرم، بارنده‌گی های شدید و خشکسالی های دوامدار در نتیجه تغیرات اقلیم به وجود آمده اند که سالانه جان صد ها نفر را می‌گیرد.

بلند رفتن درجه حرارت سبب آب شدن یخ های قطب، بلند رفتن آب های اقیانوس ها و در نتیجه باعث فرسایش و سیلاب در مناطق کم ارتفاع گردیده که سبب مهاجرت محیط زیستی میشود. و اگر به همین ترتیب ادامه پیدا کند مناطق چون هالند و شهر وینس برای همیش زیر آب خواهند شد.

ازدیاد گاز کاربن‌دای اوکساید همچنان باعث ایجاد و افزایش امراض میگردد. چندین نوه امراض در مقابل درجه حرارت حساس استند که شامل انواع تب، اضطراب، انواع بیماری های عقلی عصبی، استرس، ملاریا، التهاب مغز سر و امراض قلبی وعایی و تنفسی می‌شوند. شواهد نشان میدهد که ویروس کووید-۱۹ منشا حیوانی داشته و مانند مریضی SARS و HIV از حیوان به انسان انتقال یافته است.

تغیر اقلیم حتا بالای اقتصاد تاثیر منفی وارد میکند و ادامه این کار باعث مختل شدن بخش های تولیدی ‌وحتا زراعت خواهد شد. دانشمندان معتقدند که با ختم قرن و به دلیل تغیرات درجه حرارت تولیدات نا خالص جهانی ۷،۲۲ درصد کاهش را مشاهد میکند.

راه حل برای تمام این مشکلات چه خواهد بود؟

اقدامات بنیادی برای جلوگیری از گرم شدن زمین و بلند رفتن درجه حرارت:

  •  ترویج و استفاده از منابع قابل تجدید چون آفتاب، باد و غیره
  •  کاهش استخراج و استفاده از نفت و گاز
  •  وضع مالیه بالای کاربن برای محدود ساختن استفاده از مواد فوسیلی
  •  کنترول نظارت حکومت
  •  کمک مالی برای کاهش انتشار GHG
  •  حفظ و مراقبت از ایکوسیستم و جنگلات

چهار سال از توافقنامه پاریس در زمینه جلوگیری از گرم شدن زمین میگذرد، تا کنون هیچ  نتیجه قابل توجه نداشته است. پرسش اینست که آیا ارادۀ سیاسی برای حل این مشکل وجود دارد؟

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
تغییر اقلیم"

مقالات مرتبط

منصور فقیر یار در جمع ده بازیکن برترآسیایی سال انتخاب گردید

منصور فقیریار دروازه بان تیم ملی افغانستان در جمع ده بازیکن برتر آسیا شناخته شد به اساس گزارش سایت ورزشی

تبعیض نژادی موجود در سیستم اقتصادی امریکا

قتل جورج فلوید توسط یک افسر پولیس در امریکا، تظاهرات ضد نژاد پرستی گسترده را در این کشور به همراه

آیا انرژی هسته‌ای می‌تواند سیاره زمین را از تغییرات اقلیمی در آینده نجات دهد؟

سوخت هسته‌ای که از ادغام دو هسته‌ی عنصر نوری بدست میآید، مسئول تامین انرژی و سوخت دهی ستاره‌گان به شمول

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*