English | دری

Breaking News

تبعیض نژادی موجود در سیستم اقتصادی امریکا

تبعیض نژادی موجود در سیستم اقتصادی امریکا

قتل جورج فلوید توسط یک افسر پولیس در امریکا، تظاهرات ضد نژاد پرستی گسترده را در این کشور به همراه داشت. از بُعد اقتصادی و تقسیم ناعادلانه ثروت میان جامعه سیاه پوستان امریکا، تبعیض گسترده‌ای به چشم میخورد. تحقیقات اخیر مک‌کینزی نشان میدهد که عواید خالص یک فامیل سفید پوست در امریکا ده مرتبه بیشتر از فامیل سیاه پوست میباشد. 

در سال ۲۰۱۸ عواید خانواده متوسط سفید پوست در ایالات متحده امریکا به ۷۱ هزار دالر، اما از خانواده متوسط سیاه پوست امریکایی به ۴۱ هزار دالر میرسید. خانواده های سیاه پوست امریکایی دارایی های کمتری نسبت به سفیدپوستان دارند. امریکایی های آفریقای‌الاصل در تهیه نیازمندی های زندگی شان مثل بیمه صحی و مدارک تحصیلی عاجز اند.

بعد از ختم و لغو دوره غلامی در امریکا، اداره خانه سازی فدرال این کشور برای سیاه پوستان اجازه نمیداد تا خانه گرو بگیرند دلیل این کار شان جلوگیری از کاهش قیمت خانه در منطقه سفید پوستان بود. براساس این مقرره سیاه پوستان اجازه نداشتند تا در نزدیکی سفید پوستان خانه گرو بگیرند که این کار باعث افزایش فقر در میان سیاه پوستان گردید. 

در اوایل ۱۹۹۰ میلادی این قانون تحت برسی قرار گرفت و لغو گردید که در نتیجه امریکای های آفریقای الاصل اجازه  یافتند تا در هر نقطه از خاک امریکا خانه خریداری کنند. چون بانک های امریکای به این باور اند که سیاه پوستان مشتریان پر مخاطره‌ی هستند بناءً سیاه پوستان در این کشور برای دریافت قرضه های مسکن‌  باید دو چند مردم سفید پوست پول تحویل نمایند، نرخ بهره برای سیاه پوستان در مقایسه با سفید پوستان نیز بیشتر میباشد. 

در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ امریکا و نظر به بلند بودن نرخ بهره بیشترین زیان را سیاه پوستان دیدند. فقر، بیکاری و جرایم جنایی میان جامعه سیاه پوستان افزایش یافت و حتا قیمت مناطق که در آن سیاه پوستان زیست داشتند تا ۲۳ درصد کاهش یافت. کاهش ارزش املاک سیاه پوستان سبب شد تا قرضه دهی‌ بانک ها نیز برای شان محدود و کم گردد زیرا برای اخذ قرضه از بانک در زما نیاز، خانه و جایداد که از ارزش خوب برخوردار باشد مورد قبول بانک قرار می‌گیرد. 

ارزیابی‌ که توسط انستیتوت مطالعات اقتصادی امریکا (EPI) انجام شد، نشان میدهد که امریکایی های آفریقای الاصل در خانه کار کرده نمیتوانند و این مردم (سیاه پوستان) یک‌ بخش بزرگ از نیرو کارگر امریکا تشکیل می‌دهند.  

تحقیقات نشان میدهد که‌ سرمایه خالص یک فرد سیاه پوست امریکای تا سال ۲۰۵۰  به صفر دالر خواهد رسید اما در مقابل، سرمایه یک سفید پوست به ۱۳۷ هزار دالر تقرب خواهد کرد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
تبعيض نژادى در امريكا

مقالات مرتبط

بیل گیتس بعد از دو سال در صدر جدول پولدارترین اشخاص جهان قرار گرفت

بر اساس فهرست رده بندی بیلیونر های جهان که از طرف روزنامه « بلمبرگ» به نشر رسیده است، بیل گیتس

کاوشگر یک میلیارد ستاره گایا روز گذشته به فضا شلیک شد

گایا سفینه تحقیقاتی یک میلیارد دالری به فضا پرتاب شد این سفینه که از سوی آژانس فضایی اروپا (ایسا)به فضا

طبق یک نظر سنجی وضعیت زندگی در افغانستان نسبت به سال گذشته خرابتر شده است

به اساس نظرسنجی که توسط موسسه گلوپ صورت گرفته است، وضعیت زندگی در افغانستان نسبت به سال قبل خرابتر شده

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*