English | دری

Breaking News

قرارداد احداث دو فابریکه توسط وزارت زراعت و مالداری به امضأ رسید

قرارداد احداث دو فابریکه توسط وزارت زراعت و مالداری به امضأ رسید

 قرارداد ساخت دو فابریکه پروسس جلغوزه در ولایت خوست و کشمش در ولایت کابل با سرمایه گذاری مشترک سکتور خصوصی و وزارت زراعت به امضأ رسید.

 قرارداد ساخت این دو فابریکه با حضور داشت داکتر انور الحق احدی، وزیر زراعت و آبیاری، حاجی سردار آقا، رئیس شرکت مورید فایق، شهزاده ځدران، رئیس شرکت رحمٰنی ځدران و مقامات بانک انکشاف آسیایی (ADB) در وزارت زراعت به امضأ رسید.

 بر اساس این قرارداد، قرار است شرکت مرید فایق با سرمایه گذاری ۳.۲ میلیون دالری یک فابریکه کشمش پاکی در ولایت کابل تأسیس کند و وزارت زراعت نیز از طریق پروژهٔ انکشاف زنجیره ارزش غذای (HVCDSP) برای احداث این فابریکه مبلغ یک میلیون دالر کمک بلا عوض می‌کند.

 در عین حال شرکت رحمٰنی ځدران با سرمایه گذاری ۳۶۰ هزار دالر امریکایی یک فابریکه پروسس جلغوزه سیاه در ولایت خوست تاسیس میکند این فابریکه نیز باز سرمایه گذاری مشترک شرکت رحمٰنی ځدران و پروژه HVCDSP وزارت زراعت ساخته خواهد شد که سهم وزارت زراعت در احداث این فابریکه ۱۸۰ هزار دالر امریکایی میباشد.

 قابل ذکر است که پروژهٔ انکشاف زنجیره ارزش غذای وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ویا HVCDSP توسط بانک انکشاف آسیایی (ADB) تمویل میگردد.

 آرتور اندریسیاک، معاون بانک انکشاف آسیایی در افغانستان که به صورت آنلاین در مراسم عقد این قرار دادها حضور داشت بیان نمود که اکثریت مردم افغانستان از طریق فعالیت های زراعتی اقتصاد خویش را پیش میبرند، بناءً توجه به بهبود زراعت، مهم‌ترین راه بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور میباشد.

داکتر انورالحق احدی در این مراسم با تاکید بر اینکه در بخش تولید و صادرات جلغوزه و کشمش گام های خوبی برداشته شده اما این گام ها در این زمینه ابتدای است، گفت که افغانستان در گذشته از مهم‌ترین صادرکنندگان کشمش در جهان بشمار میرفت و حکومت تلاش دارد تا این جایگاه را دوباره بدست بیآورد.

 آقای احدی علاوه نمود که سرمایه گذاری دولت و سکتور خصوصی، مهم‌ترین مشوق برای سرمایه گذار است و موثریت این نوع سرمایه گذاری ها نیز زیاد است.

مسئولان در بانک انکشاف آسیایی میگویند که این بانک تا کنون تنها در سکتور زراعت افغانستان نزدیک به ۹۰۰ میلیون دالر امریکایی سرمایه گذاری نموده است.

 به گفته آقای اندریسیاک، این بانک طی سال های اخیر از مهم‌ترین کمک کنندگان بخش زراعت در افغانستان بوده و کمک های این بانک در بخش زراعت به ۹۰۰ میلیون دالر رسیده است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

مقالات مرتبط

ارزش صادرات هرات به خارج طی ۱۱ ماه گذشته به ۶۶ میلیون دالر رسیده است

ارزش صادرات از ولایت هرات به کشور های خارجی، در جریان یازده ماه گذشته به ۶۶ میلیون دالر رسیده است.

منضوری یازده قرار داد از سوی کمیسیون تدارکات ملی

در نشست کمیسیون تدارکات ملی به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، از بیست وپنج موضوع تدارکاتی و قرارداد

شهرداری شبرغان توربین های تولید برق گازی را در این شهر نصب می نماید

مسوولین ریاست شهر داری شهر شبرغان از نصب 8 پایه توربین گازی تولید برق در نقاط مختلف این شهر خبر

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*