English | دری

Breaking News

کار عملی پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ افتتاح گردید

کار عملی پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ افتتاح گردید

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز با گذاشتن سنگ تهداب، کار عملی پروژۀ کاسا۱۰۰۰ را در ولسوالی سروبی افتتاح نمود.

در مراسم افتتاح پروژۀ بزرگ منطقه‌یی انتقال انرژی کاسا۱۰۰۰، شماری از اعضای کابینه، مسئولین حکومتی، مسئولین شرکت برشنا، شماری از اعضای ولسی جرگه، تعدادی از سفرای کشورهای دوست و بزرگان ولسوالی سروبی، اشتراک داشتند.

رئیس جمهور غنی ضمن گذاشتن سنگ تهداب پروژۀ کاسا ۱۰۰۰، گفت که امروز به روی افغانستان یک باب جدید باز می شود و امید است که به یک کتاب جدید مبدل گردد. باب به این معنی که اولین گام در زمینۀ اتصال برق بین قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان برداشته شد و کتاب به این معنی که انرژی به تمام منطقه وصل می گردد؛ این پروژۀ بزرگ را به ملت عظیم افغانستان تبریک می گویم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که ۹ ولایت افغانستان به شبکۀ ملی وصل شده و ۵ ولایت دیگر نیز به زودی وصل خواهند شد.

رئیس جمهور گفت: “ما فیصله کرده‌ایم که کاسا ۱۰۰۰ به یک پروژۀ ترانزیتی مبدل گردد، زیرا بدون این تصمیم، پروژه متذکره خنثی می گردید؛ در قیمت آن تغییر اساسی آوردیم تا مردم پاکستان از آن استفاده کرده و باورمند شوند. وی افزود که بخاطر کیفیت و ایجاد فضای اعتماد، هزینۀ آن را پائین ساختیم و پس از این، کارهای بزرگ دیگر را مشترکاً انجام خواهیم داد. ما کار تطبیق پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ را دو سال قبل نسبت به دیگر کشورها آغاز کردیم.”

 انجنیر امان الله غالب رئیس عمومی شرکت برشنا پروژۀ کاسا را یک گام مهم برای توسعه اقتصادی افغانستان دانسته گفت: “پروژه کاسا ۱۰۰۰ در حدود ۴۰۰ میلیون دالر عاید سالانه خواهد داشت که ۴۵ تا ۵۰ میلیون آن سهم افغانستان می باشد.”

 وی خاطرنشان کرد که پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ به تاجیکستان و قرغیزستان منابع عایداتی دوامدار و برای پاکستان برق مطمئن، ارزان و پایدار را فراهم خواهد کرد. وی افزود که این پروژه ۱۳۰۰ میگاوات ظرفیت دارد و به هزینه ۲۲۰ میلیون دالر امریکایی از سوی بانک جهانی تمویل می گردد.

 پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ که دیدگاه منطقوی ملل متحد برای برق پایدار است، در کنار آن دو لین انترنت فایبر اپتیک از طریق کاسا دیجیتال نیز تطبیق می گردد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
کاسا-1000

مقالات مرتبط

نرخ اسعار خارجی در بازار کابل

 یک دالر 71.35 یک  یورو 83 یک  پوند 94.70 یک  ریال سعودی 18.95 یک درهم امارات 19.35 یک  فرانک سویس

قرار است در جریان سال روان ده پارک صنعتی در ده ولایت کشور ساخته شود

وزارت صنعت و تجارت افغانستان در نظر دارد تا در جریان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، ده پارک صنعتی را در

پروژه های عام المنفعه به هزینه 3 میلیون افغانی در هلمند تکمیل گردیدند

پنج صدو هشتادویک فامیل از سه پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت هلمند مستفید گریدند. به هزینه ۳میلیون افغانی ۳

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*