حاصلات پسته ولایت بادغیس امسال دو برابر افزایش خواهد یافت

by Muheb Ibrahimkhail | July 5, 2020 5:58 PM

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس میگوید که قرار است حاصلات پسته در سال روان به ۳۶ هزار و ۴۵۶ متریک تن برسد و این رقم نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش‌ را نشان میدهد.

 عبدالتواب تایب، رئیس زراعت و مالداری ولایت بادغیس میگوید که بر اساس آمار جمع آوری شده و ارزیابی جنگلات طبیعی پسته در این ولایت، امسال در حدود ۳۶۴۵۶ متریک تن پسته در بادغیس تولید خواهد شد.

 وی علاوه نمود که در سال گذشته نظر به خشکسالی سال ۱۳۹۸ حاصلات پسته کاهش یافته بود، اما امسال چون برف و بارندگی در سال قبل به حد کافی بود، حاصلات پسته نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد.     در همین حال ریاست زراعت و مالداری ولایت بادغیس میگوید که سال گذشته ۱۶۰ هکتار جنگل طبیعی پسته احیا گردید و امسال نیز مطابق پلان منظور شده ۱۲۰ هکتار از جنگلات طبیعی پسته احیا میگردد.

 در ولایت بادغیس حدود سی هزار هکتار جنگل طبیعی پسته موجود است و در سال های اخیر در نتیجه تلاش های وزارت زراعت و موسسات همکار، باغهای بیشتر پسته در این ولایت ساخته شده است، تا کنون بیش از ۲۵۰۰ جریب زمین از جانب این موسسات باغ جدید پسته ساخته شده است.

 به گفته ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس، در نتیجه تلاش های این ریاست و مؤسسات همکار تا کنون  حدود ۴ هزار باغ پسته ساخته شده اما تا کنون به ثمر نرسیده اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/haaselaat-pesta-welayat-badghis-343/