اختلاس و فساد آشکار مقامات داخلی و خارجی در پول های بازسازی افغانستان توسط امریکا

by Wadsam | October 10, 2021 8:34 PM

اداره تفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان ویا SIGAR در جدیدترین گزارش خود از اختلاس و حیف و میل شدن میلیارد ها دالر پول مالیه دهنده‌گان امریکا توسط مقامات داخلی و خارجی در افغانستان پرده برداشت؛ بیشترین آمار این گزارش بنا بر مشکلات امنیتی، توسط وزارت خارجه امریکا حذف گردیده اند.

بر اساس گزارش های پنتاگون، هزینه عمومی جنگ افغانستان ۸۲۵ میلیارد دالر بود، اما جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده این رقم را بیش از دو تریلیون دالر عنوان کرده است.

سی ان ان چند مورد قابل توجه این فساد را در ظرف چندین سال جمع آوری کرده که قرار ذیل است؛ هر چند از آوردن جزئیات مربوط به هویت افراد خودداری شده است.

 ۱. تدارکات زمستانی برای کابل: 

ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ میلادی، با هزینه ۳۳۵ میلیون دالر یک مرکز تولید برق دیزلی در تره خیل ساخت که هدف آن تولید کننده برق پشتیبان کابل، در صورت به خطر افتادن تامین بری ازبکستان بود.

مشکلات در عرضه تیل و گاز در کشور وجود داشت که این امر باعث شد تا این مرکز بسیار پرهزینه شود، هزینه سوخت این مرکز سالانه ۲۵۴ میلیون دالر برآورد گردیده است.

در این گزارش سیگار آمده است که افغانستان در بهترین حالت می‌تواند تنها از ظرفیت ۲.۲ درصدی این مرکز استفاده کند چون دولت این کشور توان پرداخت سوخت آن را ندارد. (اداره توسعه بین المللی ایالات متحده امریکا یا USAID از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.)

 ۲. طیاره های تدارکاتی پنج صد میلیون دالری اما خراب:

در سال ۲۰۰۸ پنتاگون به منظور رفع نیازمندی قوت های هوایی افغانستان به طیاره های تدارکاتی و باری، جی ۲۲۲ را‌ انتخاب کرد.

جان ساپکو رئیس سیگار به نقل از یکی از افسران نیرو های هوایی امریکا گفت که این طیاره ها در همان سال اول درست به نظر نمیرسیدند و پایدار نخواهند ماند.

شش سال بعد از راه اندازی تدارکات، ۱۶ بال طیارهٔ تحویل داده شده به افغانستان  به قیمت اوراقی با قیمت ۴۰ هزار و ۲۵۷ دالر فروخته شد؛ هزینه این پروژه ۵۴۹ میلیون دالر بود.

  ۳. ساخت پایگاه نظامی بدون نیاز و بدون استفاده:

در سال ۲۰۱۰ نیروهای دریایی امریکا در هلمند پایگاه نظامی با هزینه ۳۶ میلیون دالر ساختند که هیچ نیازی به آن وجود نداشت، از این پایگاه هیچ نوع استفاده صورت نگرفت و دوباره تخریب گردید.

جان سپکو، رئیس سیگار در این زمینه گفت که با قمندان این پایگاه و دو جنرال امریکایی در این زمینه صحبت نمودم و گفتم نیاز به ساخت این پایگاه نیست.

اما، روبرت لودویک، سخنگوی وزارت دفاع امریکا طی بیانیه گزارش سیگار را مملو از اشتباهات واقعی خواهند و بر تخلف افسران این کشور اعتراض نموده و گفت که رقم ۳۶ میلیون دالر شامل هزینه های دیگر مانند ساخت جاده منتهی به مقر قمندانی است.

 ۴. لباس های نظامی که هیچ وقت به اردو افغانستان تحویل داده نشدند:

در سال ۲۰۰۷ میلادی که وردگ وزیر دفاع کشور بود لباس های جدید نظامی به اردوی افغانستان فرمایش داد، یونفروم های که هرگز در میدان جنگ نظر به این که افغانستان تنها ۲.۱ درصد پوشش جنگلی دارد، استفاده نشدند.

‌ در مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار دست یونیفورم سفارش داده شد و هزینه هر کدام ۴۳ تا ۸۰ دالر بود در حالیکه در ابتدا ۲۵ الی ۳۰ دالر برآورد گردیده بود؛ هزینه این پروژه ۲۸ میلیون دالر بود.

 

 

۵. برای جلوگیری‌ از تولید تریاک روزانه ۱.۵ میلیون دالر هزینه میشد:

 

ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۰۲ الی ۲۰۱۸ روزانه ۱.۵ میلیون دالر برای برنامه های مبارزه با مواد مخدر و تولید تریاک هزینه کرد، در حالیکه بر اساس آخرین گزارش سیگار، در سال ۲۰۱۷ تولید تریاک چهار برابر ۲۰۰۲ بود و در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۳۷ درصد افزایش یافته بود.

 

 

۶. پرداخت ۲۴۹ میلیون دالر در ساخت یک جاده که تکمیل نشد:

هزینه ساخت یک جاده کمربندی وسیع در اطراف افغانستان توسط کمک های مالی متعدد و اهدا کننده گان، به مبلغ میلیارد ها دالر در طول جنگ تامین گردید. در اخیر پروژه، برای ساخت یک بخش ۲۳۳ کیلومتری در شمال، میان شهر های قیصار و لمان، ۲۴۹ میلیون دالر به مصرف رسید، اما تنها ۱۵ درصد از جاده ساخته شده است.

 

بر اساس این گزارش، بین مارچ ۲۰۱۴ و سپتمبر ۲۰۱۷ میلادی، هیچ نوع ساخت و ساز در این بخش سورت نگرفت و آن چه ساخته شده بود نیز خراب شد.(USAID از اظهار نظر خودداری کرد.)

 

۷. هوتل ۸۵ میلیون دالری که هیچ وقت افتتاح نشد:

مجتمع هوتل و اپارتمان های در نزدیکی سفارت امریکا در کابل راه اندازی شد که دولت امریکا ۸۵ میلیون دالر پول به آن اختصاص داد.

 

در سال ۲۰۱۶ سیگار به این نتیجه رسید که پول پروژه ۸۵ میلیون دالری از بین رفته است، ساختمان ها هرگز تکمیل نشده و قابل سکونت نیستند.

 

 

۸. بیش از نیم بودجه برای افغانستان توسط خود امریکا مصرف شد

 

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا، گروپ خاصی را برای عملیات تجارتی و ثبات (TFBSO) ایجاد کرد که از عراق در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و به افغانستان راه پیدا کرد، برای TFBSO نزدیک به ۸۲۳ میلیون دالر بودجه تحصیص داده شده بود.

 

در گزارش سیگار معلوم گردید که بیش از نیمی از پول واقعا توسط خود TFBSO به مصرف رسیده بود، یعنی ۳۵۹ میلیون دالر از ۶۷۵ میلیون دالر صرف هزینه های غیر مستقیم و پشتیبانی شده است و به صورت مستقیم صرف پروژه های افغانستان نشده است.

 

 

آنها از مجموع ۸۹ مورد از قرارداد های را که TFBSO منعقد کرد، مرور کردند و همچنان دریافتند که ۷ قرارداد به ارزش ۳۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دالر به شرکت های تعلق گرفت که از کارمندان اسبق TFBSO به عنوان مدیران ارشد استفاده می‌کردند.

 

این صندوق حدود ۶ میلیون دالر برای حمایت از صنعت شال کشمیری، ۴۳ میلیون دالر برای یک مرکز گاز طبیعی فشرده و ۱۵۰ میلیون دالر برای ویلا های گران قیمت برای کارمندان خود هزینه کرده است.

 

 

۹. ساخت مراکز صحی خیالی

 

گزارش سال ۲۰۱۵ در مورد بودجه USAID برای تاسیسات مراقبت های صحی در افغانستان میگوید که بیش از یک سوم از ۵۱۰ پروژه که مختصاتش به آنها داده شده بود، در آن مکان ها وجود نداشتند. ۱۳ مورد در افغانستان واقع نشده اند یکی در دریایی مدیترانه واقع شده است. ۳۰ مورد در ولایتی غیر از ولایت گزارش شده توسط USAID واقع شده بود.

 

در ۱۸۹ مورد، هیچ ساختار فزیکی در فاصله ۴۰۰ فوتی از مختصات گزارش شده نشان نداد. فقط در نیمی از این اماکن، هیچ ساختار فزیکی در نیم مایلی مختصات گزارش شده نشان داده نشد. نظارت از این تاسیسات توسط USAID و وزارت صحت عامه افغانستان هنگامی صورت میگرد که بدانند این اماکن کجا موقعیت دارند. (USAID از اظهار نظر امنتان ورزید.)

 

 

 

۱۰. حد اقل ۱۰ میلیارد دالر از بین رفت

 

یک گزارش در اکتوبر ۲۰۲۰ مجموعه هزینه جنگ را ارایه کرد. کانگرس در آن زمان از سال ۲۰۰۲ برای بازسازی افغانستان ۱۳۴ میلیارد دالر اختصاص داده بود.

 

سیگار تنها توانست ۶۳ میلیارد دالر از این پول را بر سی کند. آنها به این نتیجه رسیدند که ۱۹ میلیارد دلر از آن در اثر اختلاس، فریب و سوء استفاده از بین رفته است.

 

سیگار توانست ۶۳ میلیارد دالر از آن را بررسی کند، یعنی تقریبا نیمی از آن. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که ۱۹ میلیارد دالر از آن، یعنی تقریبا یک سوم آن «در اثر اتلاف، کلاهبرداری و سوء‌استفاده از بین رفته است.»

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/ekhtelaas-wa-fesaad-aashkaar-muqaamat-dakhili-wa-khariji-343/