بند کمال خان امروز رسماً افتتاح گردید

by Wadsam | March 24, 2021 8:57 PM

بند کمال خان در ولایت نیمروز، امروز (چهار شنبه، ۴ حمل) با حضور داشت محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور و مقامات بلند رتبه حکومتی رسماً افتتاح شد.

رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح این بند گفت: ” آیندهٔ نیمروز نه تنها به بند کمال خان بسته است، بلکه به این بسته است که زرنج به یک بندر بین المللی قوی مبدل شود و کلید زرنج، چابهار است.”

آقای غنی علاوه نمود که آبهای افغانستان را باید به شکل جدی مدیریت کنیم و ضرورت است که ما طرح واضح اتکا به خود را، تعقیب کنیم.

رئیس جمهوری غنی در هنگام افتتاح این بند، از آرامگاه‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که در جریان حملات بر بند کمال خان کشته شدند، دیدن نموده و اکلیل گل گذاشت.

بر اساس معلومات اداره امور ریاست جمهوری، این بند در جریان سال های گذشته مورد حملات زیاد قرار گفته است. تنها در جریان دو سال گذشته، ۳۵ مورد جمله تهاجمی، چریکی و انفجار بر این بند صورت گرفته است و نیز ۱۶ بار هدف حملات سلاح های ثقیله قرار گرفته است که در این حملات ۳۹ نفر از نیروهای امنیتی شهید و یا زخمی شده اند.

بند کمال خان یکی از بند های مهم کشور میباشد که کار طرح و ساخت آن در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی آغاز گردیده بود. کار ساخت این بند طی سه مرحله و با هزینه ۷۸ میلیون دالر آغاز شد؛ مرحله اول ساخت آن در سال ۱۳۹۱ و مرحله دوم آن در سال ۱۳۹۴ و مرحله سوم آن نیز در اوایل سال ۱۳۹۶ حجری خورشیدی شروع گردیده بود.

 

بند کمال خان علاوه بر تولید ۹ میگاوات برق، ظرفیت ذخیره ۵۲ میلیون متر مکعب آب را داشته که می‌تواند حدود ۱۷۴ هزار هکتار زمین را تحت پوشش منظم آبیاری قرار دهد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Source URL: https://dari.wadsam.com/band-kamaal-khan-imroz-eftetah-gardid-343/