English | دری

Breaking News

امریکا قصد دارد تا صادرات افغانستان را از طریق هوا افزایش دهد

امریکا قصد دارد تا صادرات افغانستان را از طریق هوا افزایش دهد

اداره تفتیش ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در آخرین گزارش خود گفته است که ایالات متحده امریکا روی طرح کار میکند تا صادرات افغانستان را از طریق هوا افزایش دهد.

در گزارش سیگار آمده است، براساس این طرح چهار سالهٔ که از سال ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۵ میلادی ترتیب گردیده، صادرات افغانستان از طریق هوا تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. 

بر اساس این گزارش، ایالات متحده در زمینه نوسازی پنچ میدان هوایی مهم افغانستان در کابل، قندهار، مزار شریف، جلال‌آباد و هرات با حکومت افغانستان همکاری میکند که این برنامه باعث ایجاد دو هزار شغل در کشور میگردد.

مطابق این برنامه، بیشترین سرمایه گذاری روی میدان هوایی حامد کرزی صورت می‌گیرد تا صادرات به کشور های دیگر منطقه نیز انجام شوند.

از آغاز فعالیت دهلیز های هوایی تا کنون، حکومت افغانستان حدود ۱.۵ میلیارد افغانی در این بخش مصرف نموده که در این مدت به ارزش ۱۷۰ میلیون دالر اموال تجارتی کشور به خارج صادر گردیده اند.

این درحالیست که اخیراً نظر به مشکلات سیاسی، صادرات افغانستان از طریق زمین شدیداً کاهش یافته طوریکه در تازه‌ترین مورد کشور تاجکستان اعلام نمود که تجارت دو طرفه میان افغانستان و این کشور در دو ماه اخیر کاهش چشمگیر داشته است.

خورشید کریم‌زاده، رئیس گمرکات تاجکستان در یک جلسه مطبوعاتی گفته است که در ماه های جنوری-فبروری روزانه بیش از ۵۰ موتر باربری از سرحد عبور و مرور می‌کردند، اما در حال حاضر روزانه دو الی سه موتر از مرز عبور میکنند.

بر اساس معلومات این مقام تاجیکستانی، حجم تجارت میان افغانستان و تاجیکستان در سال گذشته به ۷۰.۷ میلیون دالر بالغ میگردید که از این میان تاجیکستان به ارزش ۶۹.۸ میلیون دالر اموال تجارتی به افغانستان صادر نموده و تنها  ۹۰۰ هزار دالر امریکایی واردات دارد.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
صادرات افغانستان

مقالات مرتبط

كمك ٥.٤ ميليارد افغانى به افغانستان از طرف آلمان

در هفتۀ جاری کنفرانس ژنیو دربارۀ افغانستان در سویس تدویر یافت. در این رویداد جامعۀ بین المللی همبستگی خویش را

281 فامیل از پروژه های انکشافی در ولایت نیمروز مستفید گردیدند

به هزینه دومیلیون و چهارصدوده هزارافغانی شش پروژۀ برنامۀ همبستگی ملی وزارت احیا وانکشاف دهات اخیراً درولسوالی های چهاربرجک و

ایاالت متحدۀ امریکا 30 میلیون دالر پول تشویقی را برای دولت افغانستان کمک نمود

ادارۀ انکشاف بین المللی ایاالت متحدۀ امریکا به پاس پیشرفت افغانستان در عرصۀ انکشاف پالیسی تخصیص بودجۀ والیتی منحیث جزء

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*