English | دری

Breaking News

افتتاح کمپاین بین المللی “سرمایه گذاری در افغانستان”

افتتاح  کمپاین بین المللی “سرمایه گذاری در افغانستان”

کمپاین بین المللی “سرمایه گذاری در افغانستان” که از سوی اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان (آیسا) راه اندازی گردیده است، امروز دوشنبه، 31 جوزا در هوتل انترکانتیننتال رسمآ افتتاح گردید.

در مراسمی که به همین مناسبت دایر گردید، عبدالله عبدالله رییس اجراییه، خان جان الكوزى معاون هيأت مديره أتاق تجارت و صنايع افغانستان، محمد قربان حقجو، رييس عمومى آيسا و برخی از مقام های ارشد حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و فعالان سکتور خصوصی حضور داشتند.

محترم محمد قربان حقجو رییس عمومی آیسا هدف از برگزاری این برنامه را معرفی افغانستان به مثابه مکان مناسب برای سرمایه‌گذاری در منطقه و جهان دانست و افزود که اجرای این برنامه، سبب توسعه سرمایه‌گذاری و رونق بیشتر کسب‌و‌کار در کشور خواهد شد. به گفته‌ی رییس عمومی آیسا برای توسعه سرمایه‌گذاری، افغانستان نیازمند راه اندازی برنامه‌های ملی این چنینی است که در گذشته کمتر به آن توجه شده است. او در این زمینه گفت: “برای رهایی از وضعیتی کنونی و از میان برداشتن مشکلات اقتصادی نظیر فقر، بیکاری و برخی موارد دیگر، چنین حرکت‌های لازم است و یکی از راهکارها در این راستا، رشد سرمایه‌گذاری‌های خصوصی به ویژه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور است، تا برای توسعه اقتصادی پایدار زمینه را، فراهم سازد”. آقای حقجو اهداف برنامه ملی “سرمایه‌گذاری در افغانستان” را در موارد ذیل خلاصه نمود:
1 سوق دهی استراتیژی‌های سرمایه‌گذاری تمامی نهادهای سکتوری در یک مسیر واحد؛
2 جلب و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در مرحله حساس اقتصاد افغانستان؛
3 توسعه و تشویق سرمایه‌گذاری‌های داخلی، سمت دهی، حمایت از تولیدات داخلی و صنایع جایگزین واردات؛
4 طرح پالیسی‌های قابل تطبیق برای سرمایه‌گذاری و بهبود فضای سرمایه‌گذاری در افغانستان، حین پرداختن به چالش‌های سرمایه‌گذاران در کشور؛
5 تغییر روش و عملکرد تشویق سرمایه‌گذاری از رویکرد تشویقی به رویکرد تسهیلی؛
6 معرفی افغانستان منحیث مقصد بالقوه برای سرمایه‌گذاری در منطقه و جهان؛
او از رهبری حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و مردم کشور خواست، تا از این برنامه ملی پشتیبانی کنند.
خانجان الکوزی معاون هیأت مدیره‌ی اتاق تجارت و صنایع که یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود، با سپاس‌گزاری از راه اندازی این برنامه به ابتکار آیسا، از سران حکومت وحدت ملی و سرمایه‌گذاران خواست، تا در جهت اجرای این برنامه ملی گام‌های عملی برداشته شود. به گفته‌ی آقای الکوزی افغانستان به توسعه اقتصادی نخواهد رسید، مگر این‌که به صنعت و اقتصاد تولیدی آن توجه بیشتر صورت بگیرد.

در همین حال،  داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان، از راه اندازی برنامه ملی “سرمایه‌گذاری در افغانستان” از سوی آیسا، قدردانی و اعلام حمایت کرد. رییس اجرایی کشور در نخستین سخنان خود اشاره بر وعده‌هایی کرد که به سکتور خصوصی کشور داده است: “اطمینان می‌دهم که برای تحقق هر وعده‌ی که به سکتور خصوصی داده‌ایم عمل کردیم و تلاش‌ها برای تحقق آن‌ها، همچنان ادامه دارد”. آقای عبدالله همچنین وعده نمود که برنامه ملی “سرمایه‌گذاری در افغانستان” از طریق معینیت اقتصادی وزارت خارجه و سفارت‌های افغانستان مقیم خارج کشور ترویج گردد، تا سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور تشویق شوند.

فرهاد دریا هنرمند محبوب کشور ، از دولت و مردم خواست، تا با پشتیبانی از این برنامه ملی سهم شان را در قبال توسعه اقتصادی افغانستان ادا نمایند. او که سفیر برنامه ملی “سرمایه‌گذاری در افغانستان” لقب داده شد، رفاه اقتصادی را یگانه راه پایان کشمکش در کشور دانست و از کارگزاران سیاسی کشور خواست، تا برای رسیده‌گی به کاستی‌های سرمایه‌گذاری زمان بیشتر بگذارند. “بیایید افغانستان را به کشور فرصت‌ها مبدل سازیم؛ بیایید در افغانستان سرمایه گذاری کنیم.”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*