English | دری

Breaking News

12 میلیون دالربرای جذب اطفال بیرون از مکتب به معارف افغانستان کمک می شود

12 میلیون دالربرای جذب اطفال بیرون از مکتب به معارف افغانستان کمک می شود

مسئولان نهاد “تعلیم منتظر نمی ماند” یا ECW در دیداری با دکتور محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در حاشیهء نشست مشارکت جهانی برای تعلیم در واشنگتن وعده سپرد که این نهاد در ماه آینده وجه اختصاصی را جهت کاهش آمار اطفال بیرون از مکتب، به معارف افغانستان کمک می کند.

در این دیدار، سرپرست وزارت معارف پیرامون دسته بندی اطفال بیرون از مکتب در سراسر کشور معلومات ارایه نموده، افزایش این امار را تهدید جدی در راستای توسعه و پیشرفت در افغانستان و جامعه بشری خواند و گفت:”زمانی که یک شهروند افغانستان می تواند نقش موثری در توسعهء کشور داشته باشد، محرومیت 3.7 میلیون طفل از تعلیم و تربیت به معنی عدم اشتراک این میزان در آبادانی فردای کشور دانسته می شود”.

دکتر بلخی مشکلات متعارف و نامتعارف در کشور را عوامل بنیادین محرومیت اطفال از تعلیم عنوان کرد. ناامنی، فقر، فرهنگ سنتی، خشکسالی، سیلاب ها، بی جا شدگان داخلی و عودت مهاجرین از کشورهای بیرونی، مهم ترین عوامل افزایش تعداد اطفال بیرون از مکتب را شکل می دهد.

وزیر معارف کشور همچنان تصریح کرد که درصدی زیاد این آمار را دختران تشکیل می دهد. وی اذعان کرد:”نیم پیکرهء جامعه ما را زنان و دختران شکل داده است؛ اما این ظرفیت قابل توجه کمتراز موهبت تعلیم و تربیت برخوردار می شوند”.

خانم یاسمین شریف، مسئول نهاد “تعلیم منتظر نمی ماند” در ارتباط به معلومات ارایه شده از سوی وزیر معارف افغانستان، تعهد کرد که از برنامهء وزارت معارف در راستای ارایهء خدمات تعلیم و تربیت برای اطفال بیرون از مکتب، حمایت جدی می کند و به این اساس در ماه آینده 12 میلیون دالر به افغانستان کمک می نماید.

خانم شریف همچنان پیشنهاد وزیر معارف مبنی بر تداوم و افزایش این کمک به افغانستان را پذیرفت و اعلان نمود که حمایت نهادECW   در سال های آینده نیز ادامه خواهد داد و میزان کمک نیز سالانه به 50 میلیون دالر افزایش داده خواهد شد.

وزارت معارف افغانستان بااستفاده از ظرفیت های درونی و بین المللی کمپاین گسترده یی را جهت شمولیت اطفال بیرون از مکتب از اول سال جاری آغاز کرده است.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

مقالات مرتبط

افتتاح خط آهن بین المللی آسیا ” آتامراد امام نظر ترکمنستان- آقیه افغانستان”

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان و قربانقلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان امروز رسما خط آهن بین المللی آسیا

مساعدت مواد غذایی به ارزش 33.8 میلیون دالر امریکایی ایالات متحده به افغان های آسیب پذیر

ایالات متحدۀ امریکا به ارزش 33.8 میلیون دالر امریکایی مساعدت های دیگر غذایی را منحیث بخش از حمایت مالی جاری

بهره برداری 121 پروژه انکشافی در ولایت کنر

مسؤول ساحوی برنامۀ همبستگی ملی وزارت احیا و انکشاف دهات درولایت کنر می‌گوید که 121 پروژه انکشافی این برنامه به

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*