English | دری

گزارش سروی سال 2014 مواد مخدر افغانستان

گزارش سروی سال 2014 مواد مخدر افغانستان

IMG_0156ad999b8a-f09b-4cd0-a5b6-7e1f23c3116710b68d6e-6a0a-4c13-aebe-3246bb54f8efوزارت مبارزه با مواد مخدر و اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، گزارش سالانه سروی کشت مواد مخدر افغانستان را اعلان نمود که به گفته آنها در جریان تخریب امسال 13 تن شهید شده است.

در این کنفرانس که به تاریخ 21 عقرب سال جاری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار گردیده بود؛ دین محمد مبارز راشدی سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر، باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله و اندری‌اوی‌تسیان نماینده اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد و جان لوک لمایو رییس این اداره اشتراک نموده بودند.

آقای راشدی میگوید: ” بحث مواد مخدر یک بحث جنجالی در سطح ملی و بین المللی است. افغانستان مجموعه 90 فیصد تریاک دنیا را تولید میکند. 15 ولایت افغانستان عاری از کشت شده باقی ولایت ها زیرکشت قرار دارد اما با تفاوت ها جدی. نوه ولایت جنوبی که بسیار نا امن است 89 فیصد تریاک افغانستان را تولید میکند. ما ولایاتی داریم که عاری نیست اما اندک کشت میشود بناعن در جمع ولایاتی که عاری از کشت است حساب میشود. تنها هلمند 46 فیصد تریاک افغانستان را تولید میکند که چهار ولایت جنوبی هلمند، قندهار، فراه و ننگرهار 69 فیصد مواد مخدر افغانستان را تشکیل میدهند.”

ایشان گفتند: ” سال جاری سرپل که عاری از کشت بود شامل کشت کننده گان موادمخدر شد و بلخ که در آن کشت میشد عاری از کشت شد. در سال 2013 افغانستان 209 هزارهکتار زیرکشت بوده که امسال به 224 هزار هکتار اضافه شده است.  در سال 2013 میلادی 7348 هکتار زمین از کشت محوشد که 143 نفر تلفات و38 در صد افزایش  را نشان میداد که تولیدات تریاک آن به 5500 تن میرسید  و در سال 2014 میلادی که 21 هزار هکتار در پلان بود، 2692 هکتار محوشده  که تلفات آن 13 نفر بوده و  هفت در صد افزایش را نشان میدهد که تولیدات تریاک آن به 6400 تن میرسد.”

 سرپرست وزارت مباره با مواد مخدر میگوید:” یکی از عوامل مهم بی سروسامانی در 13 سال وجود کوکنار بود که حکومت افغانستان و جامعه جهانی یک اشتباه استراتیژیک انجام دادند که مبارزه با مواد مخدر را در بسته مبارزه با تروریزم جای ندادند ؛ مبارزه با مواد مخدر را یک مبارزه جانبی و غیری مهم در نظر گرفتند و چانس های خیلی مهم را که به نحوی تمام جنگ ها و ناآرامی ها در طول سالها به آن ربط داشت از دست دادند. من در روزهای اول تقررم به پارلمان هم گفتم که اراده سیاسی در افغانستان در رابطه به کشت باید در برخی جاها تقویت و در برخی جاها تجدید شود. دوگانه برخورد نشود، باید در حکومت از الف تا یا به این نتیجه رسیده باشیم که کوکنار نمی تواند ما را به رفاه و آسیایش برساند.”

ایشان علاوه نمودند:” به اساس فیصله شورای امنیت افغانستان؛  باید در زمان انتخابات تخریب صورت نمی گرفت که مهم هم بود. دو دلیل بود که این کار باید شود اول نیرویی وجود نداشت که تخریب صورت گیرد دوم انتخابات در عولویت بود تا یک بهانه به دست مخالفین بخاطر به جنگ کشاندن مردم با حکومت قرار نگیرد،  و تخریبی هم که صورت گرفت در ولایاتی بود که میشد این کار را در آنجاها کرد وتیم تخریب ما در جنگ مستقیم قرار داشت در حالی که باید قبلا امنیت گرفته میشد بعد تخریب صورت میگرفت اما تیم تخریب ما هم جنگ میکرد هم تخریب.”

“ما در جریان کشت همه اداره های همسو دولتی در امر مبارزه با مواد مخدر را تحت نظر داشتیم و به اساسی نتایج به دست آمده برخی‌ها در ازدیاد کشت کوکنار دست دارند، برخی در ازدیاد و قاچاق مواد مخدر دست داشتند و برخی تمرد وظیفوی داشتند. اگر آنها میگویند که نداشتیم حکمی را که تمام اداره های ذیدخل به شمول رییس جمهور برایشان روان کرده بود جدی نگرفتند. پیشنهاد  من این بود که در راس ارزیابی کارکردهای تمام مسوولین باید ازدیاد و کم شدن مواد مخدر شامل باشد.

در بخش جهانی تمام کشورهایی که آسیب می بینند باید بدانند که همانطور که مبارزه با تروریزم از حوصله و توان افغانها بیرون است مبارزه با مواد مخدر هم بیرون از توان و حوصله ما است. و اینها حضور گرم در این بخش نداشتند؛ خواست ما این است که برعلاوه تعهد مالی باید در این بخش سهم جدی بگیرند و باید این پولها به مشوره و خواسته حکومت افغانستان به مصرف برسد که متاسفانه در سالهای گذشته این کار نشده.”

باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله میگوید:” در این شکی نیست که ازدیاد کشت باعث ازدیاد قاچاق و ترافیک میشود و این باعث ایجاد مشکلات به نیروهای امنیتی و تمام مردم افغانستان میشود.

بخاطر مبارزه جدی با مواد مخدر دو موضوع مهم است یکی اراده جدی دولت وحدت ملی و دوم تطبیق قوانین و محو کشت جلوگیری از قاچاق و ترافیک است که باید پولیس مبارزه با مواد مخدر در چارچوکات نیروهای امنیتی ایجاد شود.”

ایشان میگوید:” مواد مخدر یگانه منبه تولید تروریزم است. تطبیق قانون از دیگر موضوعاتی است که در کاهش مواد مخدر کمک میکند. یکی از بخش‌های مهم این است که 20 فیصد دهاقین از مجبوری کشت می کنند و متباقی با 80 فیصد دیگر باید مبارزه صورت گیرد و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند اگر اینها احساس نکنند که دولت جدی است جرعت پیدا میکنند. ما تلاش های زیادی کردیم و دستآوردهای زیادی هم داشتیم که بازهم به همآهنگی و کار بیشتر در تمام بخش ها ضرورت داریم.”

آقای آندره نماینده ادارده مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد میگوید: “هدف سروی ها این است که بتوانیم راه های بهتر را در بخش مبارزه با مواد مخدر در داخل و خارج پیدا کنیم.

بدون مبارزه جدی با مواد مخدر هیچ انکشاف رخ نخواهد داد ما می دانیم که با این سروی که هشدار دهند هم است یک رویکرد جدید در این بخش ضرورت است که جدی تر و جامع تر هم باید باشد.

مهمترین چیز در این بخش اراده سیاسی و آماده‌گی است که باید وجود داشته باشد. تنها معیشت بدیل نیست بلکه بسیاری مسایل باعث موفقیت در این کار میشود مثل انکشاف زیربناها که باید در نظر گرفته شود.

اداره ما آمده همکاری با دولت افغانستان است و ما امیدوارهستیم که در دولت نو اراده مبارزه با مواد مخدر زیاد تر شود.”

“قابلیادآوری است که یکی از شرایط مهم محو کوکنار امنیت است. در سال 2014 از نظر کاری افغانستان وضع خوبی نداشت یکی از علت های دیگر طولانی شدن انتخابات بود. در بخش عظیمی از ولایتها مو کشت تا 20 روز امکان پذیر است که پروسه تخریب درست مصادف با انتخابات بود که نیروهای امنیتی در آن مصروف بودند . “

همچنان باید علاوه نمود که این سروی همه ساله توسط وزارت مبارزه با مواد مخدر و اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد انجام میشود که در آن ارقام  کشت، محو کشت، چالش ها و بسیارمسایل مهم دیگر معلوم شده که دولت افغانستان را در اقدامات بعدی کمک میکند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*