English | دری

Breaking News

کمک ۸۸ میلیون دالری ایالات متحده برای رشد کشاورزی ولایات شمال

کمک ۸۸ میلیون دالری ایالات متحده برای رشد کشاورزی ولایات شمال

یک نشست دو روزه به هدف رشد کشاورزی و بالا بردن نقش بانوان در تولیدات موادغذایی از سوی برنامه انکشافی ایالات متحده با حضور رییسان ادارات زراعت ولایت های شش گانه شمال و ریاست امورزنان، مسوولان اتاق های تجارت و شماری از انجوهای فعال در عرصه زراعت در شهر مزار شریف برگزار شد.

در این نشست روی سه موضوع: تولید گندم، تولید میوه های خشک و سایر تولیدات سردرختی و تربیت دام توسط کارشنان صحبت شد و روی چگونگی سهیم ساختن زنان و بالا بردن حضور آنان در چرخه تولید و بسته بندی این مواد زیر نظر کارشناسان و استادان بخش کشاورزی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

کاتب شمس، رییس زراعت ولایت بلخ هدف از برگزاری این نشست را بالا بردن سهم زنان در افزایش تولید محصولات کشاورزی، دامداری و میوه های سردرختی عنوان نموده گفت: باید زمینه ای فراهم شود که بانوان بتوانند در تولید محصولات فوق با مردان سهم مساوی داشته باشند.

هربرگ اسمیت، مسوول اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده در افغانستان گفت که، این برنامه توسط موسسه (USAID) برنامه انکشافی ایالات متحده برای افغانستان راه اندازی شده و هدف آن بهبود وضع اقتصادی و زراعتی شش ولایت در شمال و شمالشرق افغانستان می باشد و قرار است این پروژه به مدت ۵ سال ادامه یابد.

وی افزود: این برنامه در مدت پنج سال در ولایت های بلخ، جوزجان، سمنگان، بغلان قندوز و بدخشان بطور آزمایشی تطبیق می شود و هزینه آن بالغ بر ۸۷.۵ میلیون دالر می شود که از سوی برنامه مالی ایالات متحده امریکا پرداخت خواهد شد.

قابل ذکر است که، بیش از ۷۰% اقتصاد افغانستان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است؛ اما بر اثر جنگهای چندین ساله تمامی زیر بناهای اقتصادی و کشاورزی آن ویران گردیده و بیشتر کشاورزان این کشور با وسایل اولیه کشاورزی مانند قلبه کردن با گاو و اسپ زمین های شان را شخم می زنند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*