English | دری

Breaking News

کمک ۱۰.۷ ملیون دالری وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا برای برنامه های ماین پاکی در افغانستان

کمک ۱۰.۷ ملیون دالری وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا برای برنامه های ماین پاکی در افغانستان

بر اساس گذارش، دفتر وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا برای کاهش و محو تسلیحات برندگان شش پروژۀ کمک رقابتی بلاعوض را به ارزش مجموعی بلاعوض  ۱۰.۷ ملیون دالر، به تاریخ ۲۵ اگست ۲۰۱۵اعلام نمود. بودیجۀ برنامه های بشردوستانۀ ماین پاکی و محو تسلیحات را در شش ولایت افغانستان(کابل، پروان، پنجشیر، بغلان، بلخ و تخار) تامین می کند.

افغانستان هنوز به ماین های زمینی، مهمات منفجر نا شده، و مواد منفلقۀ باقیمانده از جنگ بعد از سه دهه ، به شدت آلوده بوده و ماین های زمینی باعث کشتن و مجروحیت ۳۳ فرد ملکی در یک ماه میشود. مرکز هماهنگی برنامه های ماین پاکی افغانستان تخمین نموده که تا جون ۲۰۱۵ زمین به مساحت ۵۴۲.۶ کیلو متر مربع در اثر جنگ های گذشته به ماین ها ملوث باقی مانده است که بیش از ۱۵۰۰ جوامع را متأثر می سازد.

ایالات متحده بزرگترین حمایت کنندۀ مالی از برنامه های بشردوستانۀ ماین پاکی در افغانستان بوده و تقریباً ۴۰۰ ملیون دالر هزینه را برای برنامه های ماین پاکی و محو تسلیحات متعارف در افغانستان، از سال ۲۰۰۲ به اینسو فراهم کرده است. شرکای تطبیق کنندۀ برنامه های ماین پاکی که از جانب وزارت خارجۀ ایالات متحده تمویل می شوند بیشتر از ۱۶۵ کیلومتر مربع زمین مملو از ماین را پاکسازی نموده و حدوداً ۷.۸ ملیون ماین زمینی و سایر مواد منفجرۀ باقیمانده از جنگ در افغانستان را از بین برده است.

شش پروژۀ کمک رقابتی بلاعوض برای پاکسازی ۱۹.۱ کیلومتر مربع زمین ملوث با ماین های زمینی به قیمت حد اوسط ۰.۵۹ دالر فی متر مربع تخصیص یافته.

چهار مؤسسۀ افغانی و یک مؤسسۀ بین المللی دریافت کنندگان این کمک های بلاعوض اند: مؤسسۀ ماین پاکی مشاورین تخنیکی افغان (ATC)، مرکز کشف و خنثی سازی ماین ها (MDC)، ادارۀ ماین پاکی برای افغانستان (DAFA)، مؤسسۀ تطهیر ماین ها و عمران افغانستان (OMAR) – و یک مؤسسۀ بین المللی ماین پاکی هلوترست .(HALO Trust International).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*