English | دری

Breaking News

کمک صد میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان در سال آینده

کمک صد میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان در سال آینده

سخنگوی وزارت مالیه می گوید که بانک جهانی به هدف تشویق حکومت برای گردآوری درآمدهای بیشتر در سال گذشته، صد میلیون دالر به افغانستان می‌دهد.

اجمل حمید عبدالرحیم زی، سخنگوی وزارت مالیه، گفت: “اصلاحات گسترده را در بخش گردآوری درآمدها به میان خواهیم آورد تا میزان درآمدها افزایش پیدا کند و بتوانیم بیشتر از هدف تعیین شده از سوی صندوق جهانی پول درآمدها را گردآوری کنیم.”

سخنگوی وزارت مالیه افزود، صندوق جهانی پول  برای درآمد‌های ملی سال مالی هزار و سه صد و نود و شش  به  افغانستان، یکصد و پنجاه میلیارد افغانی را هدف تعیین کرده است.

در این حال، آگاهان امور اقتصادی می‌گویند سرمایه گذاری در بخش تولیدات داخلی، الکترونیکی سازی گردآوری درآمدها از گمرک‌ها،  جستجوی منابع درآمدزا و جلوگیری از حیف و میل درآمد‌ها از راه‌هایی گفته می‌شوند که سبب افزایش درآمد‌های ملی خواهد شد.

از سوی دیگر، نهاد دیده بان شفافیت می‌گوید که سالانه بخشی زیادی از درآمد‌های ملی کشور در بخش‌های گونه‌گون از دست می‌روند وصندوق جهانی پول در تعیین هدف برای وزارت مالیه دقیق نیست.

اکرام افضلی، رییس نهاد دیده بان شفافیت گفت: “هنوز هم یک بخشی از درآمدهای حکومت بر اثر فساد در گمرک‌های کشور از دست می‌رود و تاکنون حکومت  نتواسته جلو این‌کار را بگیرد و کارکرد حکومت در این بخش قناعت بخش نیست.”

رییس نهاد دیده بان شفافیت  افزود که اکنون هم به علت وجود فساد درگمرک‌های کشور بخشی از کالاها بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی ازگمرک‌ها بیرون می‌شوند.

قابل ذکر است، سال گذشته صندوق جهانی پول هدف برای گردآوری درآمد‌های ملی به حکومت افغانستان را یکصد و سی و دو میلیارد افغانی  تعیین کرده بود، اما با وجود مشکلات زیاد در حیف و میل درآمد‌های ملی در نهاد‌های گونه‌گون، وزارت مالیه توانست که بیش از یکصد و شصت میلیارد افغانی را گردآوری کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*