English | دری

کمبود ویتامین D سویه کارکرد سیستم دفاعی بدن را به خطر مواجه میسازد

کمبود ویتامین D سویه کارکرد سیستم دفاعی بدن را به خطر مواجه میسازد

Vitamin_Eنتیجه یک پژوهش محقیقان انگلیسی نشان می دهد سالمندانی که دچار کمبود ویتامین D هستند بیش از دیگران در معرض اختلالات عملکرد سیستم ایمنی بدن قرار دارند.

به اساس گزارش، مری وارد از دانشگاه اولستر در انگلیس و از محقیقان این پروژه گفت : این نخستین باری است که ارتباط بین سطح ویتامین D و التهابات ناشی از نقص سیستم ایمنی در سالمندان کشف شده است.

در این مطالعه، محقیقان سطح ویتامین D و نشانگر های زیستی التهاب ناشی از نقص سیستم ایمنی را در 957  بزرگ سال ایرلندی که حداقل 60  سال سن داشتند، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آنها مشاهده کردند شرکت کنندگانی که دچار کمبود ویتامین D بودند بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های التهابی مانند ام اس و روماتیسم مفصلی مبتلا شده بودند.

به گفته محقیقان ویتامین D نقش مهمی در کمک به جذب کلسیم مورد نیاز برای صحت استخوان ها ایفا می کند. پوست به طور طبیعی زمانی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D تولید می کند. همچنین مقادیر کمی از این ویتامین از طریق مواد غذایی، مانند شیر غنی شده با ویتامین D جذب بدن می شود.

محقیقان می گویند بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید، از کمبود ویتامین D رنج می برند.

منبع:  Clinical Endocrinology & Metabolism

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*