English | دری

کاوشگر یک میلیارد ستاره گایا روز گذشته به فضا شلیک شد

کاوشگر یک میلیارد ستاره گایا روز گذشته به فضا شلیک شد

gayaگایا سفینه تحقیقاتی یک میلیارد دالری به فضا پرتاب شد این سفینه که از سوی آژانس فضایی اروپا (ایسا)به فضا فرستاده شده است هدف آن ترسیم سه بعدی و دقیق از کهکشان راه شیری میباشد، این سفینه فضایی مدت یک ماه را در بر خواهد گرفت تا از زمین به اندازه یک ونیم میلیون کیلومتر فاصله بگیرد و از آنجان موقعیت و فاصله های یک میلیارد ستاره را تعین کند.

ساخت این سفینه که بیش از بیست سال زمان برده است یکی از بزرگترین پروژه های فضایی در تاریخ است، دقت خارق العاده وسایل و تجهیزات این سفینه فضایی، به حدس محقیقان و پژوهشگران، هزاران اجرام سماوی نا شناخته را به بشر معرفی خواهد کرد.

این رصد خانه روز گذشته توسط یک موشک سایوز ساخته روسیه از محل پرتاب فضایی سیناماری در گویان فرانسه به فضا شلیک گردید.

چهل دقیقه پس از شلیک قسمت بالای گایا جدا خواهد شد و مسیر خود را به طرف کهکشان راه شیری ادامه خواهد داد.و یک ساعت بعد از انداخت مرحله باز شدن سپر خورشیدی گایا آغاز میشود که این سپر سفینه، دستگاه ها ، وسایل و تجهیزات اپتیک بسیار حساس گایا را ازحرارت و اختلالات آسمانی محفوظ نگهداری میکند.

ماموریت اصلی این سفینه ستاره سنجی(astrometry) میباشد، نقشه گیری در فضا و مشخص نمودن موقعیت و حرکت اجرام سماوی

این سفینه(گایا) دارای دو تلسکوپ بزرگ میباشد که با کمره های بزرگ یک میلیارد Pixel متصل میباشد.

 این رصد خانه با وسایل و تجهیزات لیزری فوق پیشرفته و خارق العاده مطمین با دقت بی همتا اجرام سماوی را شناسایی و بررسی خواهد نمود.

گایا در واقع نسل بعدی از سفینه های هیپاکروس است که هزارن ستاره را نظارت و از آن ها نقشه برداری خواهد کرد.

این سفینه که یک میلیارد ستاره را نظار خواهد نمود فقط یک فیصد ستاره های کهکشان ما(راه شیری) را تشکیل میدهد.

نظر به دقتی که گایا به خود اختصاص داده است و کفیت معلومات که جمع آوری میکند، سیارک ها و کوتوله های قهوه یی(brown dwarf) تازه شناسایی و معرفی خواهد شد.

گایا همچنین نظریه‌ها و ثابت‌های (constants) فیزیکی را هم به آزمایش‌ خواهد گذاشت.و در پنج سال آینده فاصله زاویه‌ای درخشانترین ستاره‌ها را با دقت هفت میلیونیم ثانیه قوسی (micro-arcseconds) تعیین خواهد کرد.

پروفسور آلوارو خیمنز، مدیر علمی آژانس فضایی اروپا می‌گوید چنین دقتی ” مثل دیدن یک سکه در کره ماه از روی کره زمین است.”

این نظارتگر ستارگان در فضا را رصد میکند و شناسنامه تهیه خواهد کرد، فاصله ستارگان از زمین حرکت آنها را در آسمان ثبت ودرخشندگی، گرمی و سردی و ترکیبات آنها را معیین خواهد کرد.

برعلاوه گایا سرعت دور و نزدیک شدن 150 میلیون ستاره را به کره زمین پیمایش و محاسبه خواهد کرد

تصویری سه بعدی را که گایا از کهکشان راه شیری ترسیم خواهد کرد مثل فیلم‌های زمان‌گریز (time-lapse) می‌توان در زمان به جلو یا عقب برد، یعنی ستاره را در آینده دور دید یا مراحل تکوین و شکل‌گیری آن را در گذشته‌های عتیق بررسی کرد.

گفته میشود که در مدت زمان ده سال آینده این رصد گر میلیون ها گیگابایت اطلاعات را جمع آوری خواهد نمود، که تقریباً معادل 200 هزار DVD این حجم اطلاعات تا دهه ها دانشمندان را مصروف پژوهش نگه خواهد داشت.

دکتر مایکل پریمن دانشمند سابق اِسا می‌گوید در حال حاضر مقالات تخصصی ستاره  شناسی فقط درباره یک ستاره هستند و حالا تصور کنید امکان تحقیق درباره یک میلیارد ستاره وجود دارد.

پروژه گایا را کنسرسیوم پنجاه شرکت (۴۷ شرکت اروپایی و سه شرکت از شمال آمریکا) به انجام رسانده‌‎اند.

source bbcpersian

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*