English | دری

Breaking News

افزایش بیلانس صادراتی تجارت افغانستان از 3 درصد به 12 درصد

افزایش بیلانس صادراتی تجارت افغانستان از 3 درصد به 12 درصد

مسوولان وزارت تجارت و صنایع کشور می گویند که به دلیل افزایش تولیدات داخلی و افزایش مبادلات تجارتی با کشورهای دیگر، واردات و بهترشدن بیلانس تجارتی با کشور‌های همسایه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

همایون رسا، وزیر تجارت وصنایع در نشست خبری در کابل گفت: “حجم تجارت با پاکستان هم ۶۰۰ میلیون دالر صادرات در برابر ۹۰۰ میلیون واردت رسیده است، در حالی که در گذشته تنها رقم واردات از پاکستان به ۲ میلیادر دالر می‌رسید.”

وزیر تجارت و صنایع افزود که دو سال پیش بیلانس تجارتی افغانستان ۹۷ درصد واردات در برابر ۳ درصد صادرات بود حالا این رقم ۱۲ درصد صادرات در برابر ۸۸ درصد واردات است که این رقم در سال‌های پیش‌رو بهتر خواهد شد.

وی اظهار داشت، پس از آغاز روند انتقال کالای تجارتی از چین به افغانستان از راه خط آهن قزاقستان ازبکستان به افغانستان، مدت زمان انتقال کالای تجارتی که در گذشته از راه‌های دیگر به حد اوسط سه ماه می‌انجامید به ۹ روز کاهش یافته است که این خود دست آورد بزرگ شمرده می‌شود.

به گفته مسوولان وزارت تجارت و صنایع ، واردات افغانستان در سال جاری از پاکستان از دو میلیارد دالر به ۹۰۰ میلیون دالر کاهش یافته و برعکس صادرات افغانستان به پاکستان تا حدود ۶۰۰ میلیون دالر افزایش را نشان می‌دهد.

گفته می شود که در کمتر از سه ماه گذشته که روند جواز دهی اداره ایسا به وزارت تجارت مدغم شده است، بیش از ۱۵۰۰تشبث جدید ثبت و ۴۵۰۰ جواز تمدید شده است که تا کنون از این مجرا حدود دوونیم میلیون دالر عواید جمع‌آوری شده است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*