English | دری

Breaking News

کاهش هزینه‎های حمل نقل و ترانزیتی میان افغانستان و ایران

کاهش هزینه‎های حمل نقل و ترانزیتی میان افغانستان و ایران

مسوولان وزارت تجارت و صنایع کشور می گویند که پس از ششمین نشست همکاری‌های حمل نقل و ترانزیتی میان افغانستان و ایران در شهر تهران، هزینه‎های حمل نقل و ترانزیتی میان دو کشور کاهش می یابد.

مسافرقوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع گفت، در این نشست روی کاهش هزینه‎های ترانزیتی، برداشتن تضمین بانکی برای رفت و آمد موتر‌های باربری افغانستان به ایران و بکارگیری ازمفاد سازمان جهانی جاده درحمل ونقل جاده‌یی میان دوکشور تأکید شده است.

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افزود: “این نشست بسیار موفقنانه بود همین‌که تضمین بانکی برداشته شد که یک مشکل بزرگ بود این یک دستاورد خوب برای افزایش ترانزیت موترهای افغانستان در جاده‎ای ایران است”.

 صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع گفت: “دربخش استفاده از سیستم جاده‎یی تیر که بحث شده است تا ما بتوانیم توسط همین سیستم به ایران انتقالات داشته باشیم به کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورهای اروپایی کالای‎های ما را انتقال دهیم اینکار در افزایش روابط بازرگانی و ترانزیتی افغانستان با ایران و دیگر کشورها کمک خواهد کرد.”

به گفته مسوولان، با فراهم شدن سهولت‌ها در بخش ترانزیت و بازرگانی با ایران بازرگانان بیشتر می‎کوشند که از راه بندر چابهار و بندر عباس تجارت های‎شان را توسعه دهند.

 در این حال، آگاهان امور اقتصادی می گویند که گسترش روابط بازرگانی افغانستان با کشورهای همسایه سبب خواهد شد تا صادرات کشور افزایش یابد و نیز افغانستان از وابسته‏گی به یک یا دو کشور درمنطقه رهایی یابد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*