English | دری

Breaking News

کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش تولید اوپک

کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش تولید اوپک

برخی از کشور های عضو سازمان صادرکنندگان نفت خام “اوپک” در ماه اکتبر سال روان سطح تولید نفت خود را به شکل چشمگیری افزایش دادند که این امر احتمال افزایش بهای نفت در سال آینده را تضعیف می‌کند.

افزایش تولید در ماه اکتبر عمدتا ناشی از بالا رفتن تولید ایران، لیبی، نیجریه و همچنین عراق بوده است. انتظار می‌رود در اجلاس رسمی وزیران کشورهای عضو در اواخر ماه جاری، موضوع کاهش تولید اوپک به منظور تثبیت یا افزایش بهای نفت مورد بررسی قرار گیرد.

تولید روزانه نفت در ماه اکتبر به طور متوسط به ٣٣ میلیون و ششصد و چهل هزار بشکه رسید که نسبت به ماه سپتامبر بیشتر بوده و مازاد عرضه در بازار جهانی نفت از سطحی که آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده بود نیز فراتر رفت.

وزیران کشورهای عضو این سازمان در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در ماه سپتامبر، تصمیم گرفتند که سقف تولید سازمان را از ٣٣ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز به ٣٢ میلیون و دویست و چهل هزار بشکه کاهش دهند.

به گزارش رویترز، در گزارش اوپک اشاره چندانی به نتیجه انتخابات اخیر آمریکا نشده و تنها این موضوع مورد توجه قرار گرفته که در روزهای اخیر، بازار ارز “دستخوش نوسانات شدید” بوده است. بهای نفت اوپک به دلار تعیین می‌شود و کاهش نرخ برابری دلار، همانطور که در پی اعلام نتیجه انتخابات آمریکا روی داد، به زیان اعضای این سازمان است.

قابل ذکر است که تقاضا برای نفت اوپک در سال آینده میلادی حدود ٣٢ میلیون و ششصد و نه هزار بشکه در روز تخمین زده شده است که اگر روند ماه اکتبر ادامه یابد و این سازمان در کاهش سقف تولید موفق نشود، مازاد نفتی در بازار جهانی به حدود نهصد هزار بشکه در روز خواهد رسید که احتمال افزایش بها را منتفی می‌کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*