English | دری

Breaking News

کازوئو ایشی گورو برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ شد

کازوئو ایشی گورو برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ شد

کازوئو ایشی گورو،  نویسنده انگلیسی جاپانی‌تبار که تا کنون چهار بار نامزد “من بوکر” شده است، برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ شد.

کازوئو ایشی‌گورو متولد ۸ نوامبر ۱۹۵۴ ناگازاکی است اما در پنج‌سالگی همراه با خانواده، وطنش را به مقصد انگلیس ترک کرد.

وی مدرک کارشناسی رشته انگلیسی و فلسفه را از دانشگاه «کنت» دریافت کرد و بعد از یک سال مشغولیت به داستان‌نویسی، دوباره به تحصیل روی آورد و مدرک کارشناسی ارشد نویسندگی خلاق را از دانشگاه «ایست آنگلیا» کسب کرد.

او هنگام بحث درباره میراث جاپانی می گوید: من کاملا مثل انگلیسی‌ها نیستم، چون پدر و مادری جاپانی در خانه‌ای جاپانی‌زبان مرا بزرگ کرده‌اند. پدر و مادرم فکر نمی‌کردند که قرار است مدتی به این بلندی در این کشور زندگی کنیم. آن‌ها احساس مسئولیت می‌کردند که ارتباط مرا با ارزش‌های جاپانی حفظ کنند. من پیشینه‌ای متمایز دارم.

ایشی‌گورو در اولین مصاحبه خود درباره نوبلیست شدنش گفت: کسب جایزه نوبل افتخاری بزرگ و به معنای آن است که من پا جای پای بزرگترین نویسندگانی که تاکنون زیسته‌اند، گذاشته‌ام.

وی افزود: جهان در وضعیتی بسیار ناپایدار است و من امیدوارم تمام جوایز نوبل، نیرویی باشند برای پیش بردن دنیا به سمتی مثبت. عمیقا تحت تاثیر قرار می‌گیرم اگر به نحوی بخشی از این جَو باشم و به مثبت‌ شدن فضا در این زمان بی‌ثبات کمکی کنم.

رمان «هرگز رهایم مکن» که در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید، به زبان‌های فارسی، روسی، فرانسوی، آلمانی، هالندی، فنلندی، بلغاری، جاپانی، ایتالیایی، ایسلندی، چینی، اسپانیایی، دنمارکی، پرتگالی و… ترجمه شده است و همچنین از سوی مجله «تایم» به عنوان بهترین رمان سال ۲۰۰۵ معرفی شده است.

گفتنی است که به جز «منظره رنگ‌پریده تپه‌ها»، همه رمان‌ها و مجموعه داستان‌های کوتاه او نامزد جایزه‌های معتبر ادبی شده‌اند و رمان‌های «بازمانده روز» و «هرگز رهایم مکن» او به صورت فلم سینمایی درآمده‌اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*