English | دری

کارمندان دولتی در سمنگان، مهارت های برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی را فراگرفتند

کارمندان دولتی در سمنگان، مهارت های برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی را فراگرفتند

40 تن از کارمندان ارگان های دولتی در ولایت شمالی سمنگان، یک دوره آموزشی را با موضوع برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی موثر در پروژه های توسعه ای، با کامیابی به پایان رساندند. در جریان این دوره آموزشی پنج روزه، کارمندان نهادهای دولتی آموختند تا چطور پروژه هایی با هدف توسعه اجتماعی و اقتصادی را مدیریت کنند، به نحوی که کیفیت زندگی شهروندان این ولایت ارتقا یابد. ریاست اقتصاد سمنگان، با کمک فنی برنامه همکاری افغان-آلمان کورس یادشده را برپا نمود. هزینه مجموعی این پروژه که شامل آموزش 40 کارمند دولتی و همچنین تجهیز دفاتر ایشان با امکانات اداری مورد نیاز می گردد، بیش از 2.8 میلیون افغانی می باشد که توسط دولت آلمان تامین می شود.

ساختار یک پیشنهاد پروژه ای خوب، چیست؟ چه کسی، به چه نوع معلومات درباره پیشرفت پروژه نیاز دارد؟ چگونه می توان موفقیت برنامه را ارزیابی کرد؟ این پرسش ها و پرسش های دیگر در جریان برنامه آموزشی، برای نمایندگان کمیته انکشاف ولایتی سمنگان، پاسخ داده شدند. در جریان شش جلسة آموزشی که در پنج روز برگزار شد، شرکت کنندگان آموختند تا چطور یک پروژه را طراحی کنند و سپس آن را جهت تمویل به نهادهای کمک کننده ارائه نمایند. همچنین چگونه تطبیق پروژه ها را مورد نظارت قرار دهند و نتایج را به درستی مدیریت کنند.

ریاست اقتصاد سمنگان مسئولیت برپایی کورس متذکره، گزینش استادان و دعوت از شرکت کنندگان و نیز فراهم آوری مکان مناسب را به عهده داشت. این برنامه آموزشی همچنین یک پروژه عملی برای ریاست اقتصاد به شمار می رفت؛ چرا که ریاست اقتصاد وظیفه مدیریت کورس را با استفاده از حمایت فنی و مالی کشور آلمان به عهده گرفت و به این ترتیب، مراحل برنامه ریزی، تطبیق، نظارت و ارزیابی را برای پروژه های مشابه به خوبی آموخت.

در کنار برگزاری این دوره آموزشی، ریاست اقتصاد سمنگان تجهیزات آی تی و فرنیچر جدید را با کمک مالی همکاری افغان-آلمان دریافت نمود. با استفاده از امکانات تازه، ریاست اقتصاد از این پس قادر به انجام موثرتر وظایفش خواهد بود. این ریاست که به عنوان دارالانشای کمیته انکشاف ولایتی نیز فعالیت می کند، نقش مهمی را در برنامه ریزی پروژه های توسعه ای در سمنگان ایفا می نماید.

این پروژه، با هزینه مجموعی 2850060 افغانی اجرا شد. پیشنهاد آن توسط کمیته انکشاف ولایتی سمنگان تایید گردید و سپس صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) که توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان تمویل می گردد، حمایت های مورد نیاز را برای آن فراهم آورد.

صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF) توسط Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به عنوان بخشی از استراتژی «همکاری آلمان با افغانستان»، اجرا می شود. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، حمایت هایی را به منظور توسعه اقتصادی، در شش ولایت شمالی افغانستان، در دو سطح ولایت و ولسوالی فراهم می نماید. در عین حال، این صندوق، برای کارمندان دولتی غیرنظامی، برنامه های آموزشی را نیز ارائه می دهد. صندوق ارتقای ظرفیت منطقه ای (RCDF)، از طریق فعالیت های گسترده خویش، می کوشد تا سهم گیری افغان ها در روند پیشرفت و ترقی را افزایش دهد، نهادهای بومی را در سطح محلی تقویت کند، و شفافیت و همه شمولی را ترویج نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
کارمندان دولتی در سمنگان

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*