English | دری

کارشناسان در نشست رسانه ای همکاری افغان – آلمان در مزار، اقتصاد و رسانه را به بحث گرفتند

کارشناسان در نشست رسانه ای همکاری افغان – آلمان در مزار، اقتصاد و رسانه را به بحث گرفتند

با توجه به اهمیت اقتصاد و بازتاب مسایل مالی افغانستان در رسانه های ملی و بین المللی به طور روزمره، نشست رسانه ای همکاری افغان – آلمان، هفته گذشته در شهر مزار شریف به موضوع «اقتصاد» اختصاص یافت. این نشست، فرصت ملاقات و گفتگوی مطبوعات با کارشناسان اقتصادی در مورد تجارت و نحوة پوشش رسانه ای از بازارهای شمال افغانستان را فراهم نمود. همچنین نتیجة مهمی که از این بحث ها گرفته شد، این بود که رسانه ها و تجارت پیشگان به منظور رشد بازارهای محلی باید همکاری نزدیک تری با یکدیگر داشته باشند.141029_MEC_Media Meetings3

در خانة رسانه ای مدیوتیک در شهر مزار شریف، متخصصان موضوعات اقتصادی هر یک محمد حکیم صاحب زاده، رئیس پوهنحی اقتصاد پوهنتون بلخ و نیز حسین علی محرمی، هماهنگ کننده ملی پروژه «توسعه اقتصادی پایدار و افزایش اشتغال» در اداره GIZ، به بررسی وضعیت و دورنمای اقتصاد در افغانستان و چگونگی پوشش رسانه ها پرداختند. بانو شگوفه کوچی زاده از رادیوی محلی «بیان شمال» گردانندگی برنامه را به عهده داشت.

محمد حکیم صاحب زاده طی سخنان در این نشست گفت: «یکی از دلایل آهستگی رشد محصولات داخلی، نبود برنامه حمایتی از جانب دولت برای جلب و تشویق سرمایه گذاری بوده است.» حسین علی محرمی بر این نظر بود که: «شرکت های افغانی – به ویژه شرکت های بزرگ – به جای تمرکز بر روی کسب مفاد در کوتاه مدت، باید به سرمایه گذاری های درازمدت در داخل کشور بیندیشند.» همچنین وی در مورد این که چگونه واردات و پروسس محصولات برای صدور به بیرون مرزها، می توانند رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهند، افزود: «تجارت در شمال به حدی از رشد رسیده که در مقایسه با دیگر نقاط کشور می توان گفت دو برابر شده است. شمال افغانستان، به منزلة دهلیزی بسوی خاور میانه عمل می کند که از ظرفیت های کلان کسب عاید خصوصا در زمینه زراعت بهره می برد. شش ولایت شمال کشور هم اکنون 50 درصد محصولات کل افغانستان را تولید می کنند.»

هر دو سخنران در حضور نمایندگان بیش از 50 رسانه و صاحبان صنایع به شمول خبرگزاری پژواک، تلویزیون شمشاد، الجزیره انگلیسی، تلویزیون میترا، روزنامه هشت صبح، رادیو دویچه وله (صدای آلمان)، اتاق تجارت و صنایع بلخ، نهاد زنان تجارت پیشه، شرکت Wool and Silk، و شرکت صنایع دستی عصر نوین، صحبت می کردند. گفتگوی آزاد که پس از دو سخنرانی انجام شد، به موضوع واردات از کشورهای همسایه، تسخیر بازار توسط محصولات خارجی، و نیز پوشش رسانه ای از پیشرفت های اقتصادی و راه های بازاریابی برای محصولات باکیفیت داخلی در خارج کشور، اختصاص یافت.

آقای صاحب زاده به حاضران چنین توضیح داد: «این مساله، مسئولیت رسانه هاست تا مصرف کنندگان را از محصولات محلی و کیفیت آنها آگاه کنند. آب سیب تولید داخل، حتما کیفیت و مزة بهتری نسبت به محصول مشابهی که پس از طی یک مسیر طولانی به دست مان می رسد، دارد.» درباره نقش رسانه ها در رشد و توسعه محصولات محلی، آقای محرمی اشاره کرد که اقدامات بیشتری باید روی دست گرفته شوند: «رسانه ها به مثابه مرکز اعصاب کشور عمل می کنند. در شرایطی که خبرها سراسر از حملات انتحاری پر شده اند، خبرنگاران می بایست به موضوعات دیگر مانند اقتصاد، توجه بیشتری نشان دهند.» آقای صاحب زاده، به عنوان کارشناس روابط رسانه ها و نهادهای اقتصادی، از بحث چنین نتیجه گرفت که راه رو به جلو، «ایجاد تنوع در موضوعات گزارش ها و خبرهاست. هر چه تنوع گزارش های رسانه ای بیشتر باشد، به همان میزان شرایط اقتصادی بهبود خواهد یافت.»

نشست های رسانه ای 2014 – رسانه های افغانستان و مسئولیت اجتماعی – یک سلسله از نشست های منظم هستند که توسط همکاری افغان – آلمان و مدیوتیک افغانستان مشترکا برگزار می شوند. این گفتگوها، زمینه ملاقات و بحث میان کارشناسان از ادارات دولتی، نهادهای خصوصی، جامعه مدنی، دفاتر همکاری های توسعه ای، و رسانه ها را به منظور تبادل نظر درباره موضوعات مهم مربوط به پیشرفت، فراهم می سازد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*