English | دری

چهارمین نمایشگاه بین المللی افغان – ترک در کابل برگزار شد

چهارمین نمایشگاه بین المللی افغان – ترک در کابل برگزار شد

اتاق تجارت و صنایع افغانستان مشترکاً با انجمن صنعتکاران و تاجران افغان – ترک ATSIAD Afghan Turk Expoبه سلسله نمایشگاه های سه سال قبل، چهارمین نمایشگاه بین المللی افغان – ترک را از 26 – 29 حمل 1393 در کابل تدویر نمود.

هدف از تدویر این نمایشگاه، ارتقای سطح روابط دوستی و تجارتی بین دو کشور، پیدا نمودن بازار برای کالاهای صادراتی افغانستان و ترکیه، آگاهی تاجران دو کشور از وضعیت بازار و شرایط سرمایه گذاری در دو کشور مخصوصاً در افغانستان، ترغیب حکومتداران دو کشور در فراهم آوری زمینه مناسب سرمایه گذاری و همچنان ارائه کالاهای صادراتی با کیفیت افغان و ترک از طریق این نمایشگاه به سایر بازارهای منطقه و جهان، می باشد.

60 شرکت در 100 غرفه از هر دو کشور، محصولات و خدمات خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند. علاوتاً 30 تاجر و سرمایه گذار ترک نیز  در این نمایشگاه اشتراک نموده تا با همتایان افغان خود ملاقات نمایند. شرکت ها و سرمایه گذاران ترک توسط کنفدراسیون اتحادیه های تاجران و صنعتکاران ترکیه (TUSKON) به این نمایشگاه معرفی شده اند که این امر نشان دهنده اهمیت این نمایشگاه می باشد.

محترم خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان ضمن خوش آمدید به هیئت تجارتی ترکیه و قدردانی از زحمات دوستان ترک در برگزاری این نمایشگاه، گفت که این نمایشگاه در زمانی دایر شد که انتخابات افغانستان علیرغم نگرانی ها، موفقانه برگزار شد و نوید خوبی به جامعه سکتور خصوصی داخلی و خارجی به ارمغان آورد. آقای الکوزی ضمن یادآوری از فعالیتهای فرهنگی و تعلیمی کشور ترکیه که مکاتب افغان – ترک یک مثال برآزنده در این عرصه می باشد، خواستار فعالیت بیشتر نهادهای مربوطه ترک همچون ATSIAD و TUSKON در راستای ارتقای سطح روابط تجارتی بین دو کشور شد.

محترم سامع یاوز رئیس هیئت مدیره ATSIAD به فعالیتهای این نهاد اشاره کرد و گفت که این انجمن منحیث پل ارتباطی سکتور تجارت و صنعت دو کشور فعالیت می نماید و  در تلاش است تا فرصت های بالقوه سرمایه گذاری در افغانستان را به سرمایه گذاران ترک بیشتر معرفی نماید. ایشان به نمایشگاه سال گذشته که موفقانه برگزار شد و در حدود 20000 نفر از آن نمایشگاه دیدن کردند، نیز اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود که نمایشگاه امسال نیز بهتر از سال گذشته برگزار شود. آقای یاوز به تفاهم نامه منعقده بین اتاق تجارت و صنایع افغانستان و ATSIAD اشاره کرد و اظهار خرسندی نمود که این تفاهم نامه باعث شروع فصل جدید تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور گردد.

باید یادآور شد که که اتاق و ATSIAD در تاریخ 29 حوت 1391 تفاهم نامه را نیز امضا نموده اند که به اساس آن ATSIAD برای 10 سال نمایشگاه های بین المللی افغان – ترک را در افغانستان تدویر خواهد نمود. در این تفاهم نامه به تداوم همکاریهای اقتصادی و تجارتی بین دو کشور از طریق نهادهای ترک ATSIAD و TUSKON نیز تذکر آمده است. در حقیقت این تفاهم نامه نشان دهنده تعهد و حمایت بلند مدت کشور ترکیه از افغانستان در بخش های اقتصادی می باشد.

محترم عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد کشور به فعالیتهای تعلیمی و فرهنگی دوستان ترک در افغانستان اشاره کرد و مکاتب افغان – ترک را نشانه بارز از اخلاص دوستان ترک در همکاری با افغانها دانست. در عرصه اقتصادی، وزیر اقتصاد کشور به فرصتهای موجود سرمایه گذاری در کشور اشاره کرد و از سرمایه گذاران ترک خواست تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند تا باشد که افغانستان نیز همچون ترکیه نه تنها به خودکفایی برسد بلکه بیشتر و بیشتر رشد و توسعه نماید.

محترم اسماعیل آرامز سفیر ترکیه در افغانستان به تعهد حکومت ترکیه به همکاری بلند مدت با مردم و حکومت افغانستان تاکید نمود. ایشان گفتند: “واردات ترکیه در سال گذشته 170 میلیارد یورو بوده که سهم افغانستان در این عرصه بسیار کم بوده است. بنابراین ما پیشنهاد می نماییم تا همچون نمایشگاه در ترکیه نیز دایر شود تا کالاهای افغانی بیشتر معرفی شوند و صادرات افغانستان به ترکیه نیز افزایش یابد.”

سفیر ترکیه، همکاریهای منطقوی در عرصه ترانسپورت و ترانزیت را در افزایش سطح مبادلات تجارتی افغانستان و ترکیه بسیار مهم دانست. ایشان به توانمندی های ترکیه در احداث خط آهن و تکنالوژی جدید در این عرصه تاکید نمود و از طرف حکومت خود تعهد سپرد که ترکیه آمادگی کامل دارد تا در احداث و گسترش خطوط آهن چه در افغانستان و چه در منطقه سرمایه گذاری کند.

سفیر ترکیه به برگزاری موفقانه انتخابات اشاره کرد و این انتخابات را نشانه بلوغ سیاسی مردم و حکومت افغانستان دانست و اظهار امیدواری نمود که نتیجه انتخابات نیز به طور شفاف اعلام و مورد استقبال مردم قرار گیرد.

محترمه فاطمه عزیز نماینده مردم در ولسی جرگه در مورد فعالیتهای تعلیمی ترکیه در افغانستان صحبت و اظهار خرسندی نمود که با گسترش همچون مکاتب در کشور، نسل جدید افغان با یک فرهنگ غنی و سویه بالای تحصیلی رشد خواهند نمود.

محترم محمد قربان حقجو رئیس هیئت عامل اتاق به توانمندی اقتصادی ترکیه و رشد سریع اقتصادی این کشور صحبت کرد و گفت که ترکیه از هر نگاه می تواند الگوی خوبی برای افغانستان باشد. اصلاحات در سیستم اقتصادی ترکیه از یک سیستم اقتصاد رهبری شده به سیستم اقتصادی بازار باعث شد که این کشور از اتکایی مطلق به زراعت در ابتدا، در سایر سکتورها مخصوصا سکتور خدمات نیز رشد و توسعه پیدا نماید. موقعیت ترکیه در بین دو قاره نیز حایز اهمیت است، همان موقعیتی که افغانستان نیز به عنوان قلب آسیا می باشد. حضور ترکیه در سازمان های بین المللی و منطقوی نیز مهم است و باعث شده است که ترکیه در دنیا نیز جایگاه خاص خود را پیدا نماید.

آقای حقجو به احیای جاده ابریشم که باعث خواهد شد بار دیگر افغانستان به ترکیه از طریق ایران وصل شود، تاکید کرد و از ترکیه که در این عرصه از طریق سازمان های بین المللی بی نهایت تلاش می کند، اظهار سپاسگذاری نمود. حقجو خطاب به سرمایه گذاران و تاجران دو کشور گفت که شما باید در ارتقای سطح روابط دو کشور در هر عرصه پیش قدم شوید.

اتاق و ATSIAD سه نمایشگاه قبلی را نیز موفقانه تدویر نموده اند. سومین نمایشگاه در تاریخ 26 – 29 حمل 1392 در هوتل ستاره شهر کابل دایر شد که 65 شرکت افغان و ترک از سکتورهای مختلف اشتراک نموده بودند که در جریان چهار روز در حدود 20000 نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

در سال 1392 میزان تجارت ترکیه و افغانستان به حدود 297 میلیون دالر رسید که قسمت عمده از این مبلغ واردات افغانستان از ترکیه را تشکیل می دهد.  از دو سال اخیر میزان صادرات افغانستان به ترکیه 30 فیصد افزایش یافته است که نشان دهنده تاثیرات سه نمایشگاه قبلی می باشد. در بخش تجارتی صادرات ترکیه به افغانستان عمدتا مواد ساختمانی، لوازم منزل، وسایل برقی، ماشینری، ادویه جات و پوشاک بوده است. و صادرات افغانستان به ترکیه عمدتا میوه خشک، میوه تازه و سبزیجات بوده است.

به اساس ارقام ارائه شده ویب سایت وزارت امور خارجه ترکیه، سرمایه گذاری شرکت های ترکی از آگست 2002 تا کنون عمدتا در بخش ساختمانی بوده است و آنها حدودا! 2.8 میلیارد دالر در این سکتور در کشور سرمایه گذاری کرده اند و 330 پروژه ساختمانی را نیز در افغانستان انجام داده اند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*