English | دری

چلند گسترده کلدار پاکستانی به حیث واحد پولی در بازار های ولایات شرقی افغانستان

چلند گسترده کلدار پاکستانی به حیث واحد پولی در بازار های ولایات شرقی افغانستان

کلدار پاکستانی در بسیاری از ولایات شرقی کشور بحیث واحد تبادله یا پول درجه یک برای معاملات استفاده می شود و این نوع از بی نظمی را در بازار های مالی در ولایات شرقی بوجود آورده استPakistani-Rs-300x168.

بطورمثال در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار پول کلدار پاکستانی پول رایج می باشد و در بسیاری از معاملات عمده و پرچون دکانداران و شهریان جلال آباد از پول کلدار استفاده می شود.

گفته می شود که اکثر معاملات به پول کلدار صورت می گیرد و بسیاری مردم از شهر های دیگر که به این ولایت می روند اگر پول افغانی داشته باشند آنرا به کلدار تبدیل می نمایند تا در معاملات به مشکل مواجه نشوند.پ

بطور مثال در معاملات پرچون در بیشتر جاها کلدار و افغانی را به عین قیمت محاسبه می نمایند بطور مثال اگر قیمت یک جنس 20 افغانی باشد دکاندار می گوید که دلت 20 افغانی می دهی و یا 20 کلدار و از همین سبب است که مردم بخاطر جلو گیری از ضرر مالی ترجیح می دهند که نخست پول های افغانی خویش را در بازار های صرافی به کلدار تبدیل نمایند و بعدأ اقدام به خریداری وغیره معاملات تجارتی نمایند.

مقامات رسمی در ولایت ننگرهار علت ترویج کلدار در بازار ها را ناشی از عدم اعتماد مردم بالای ثبات افغانی می دانند و در ضمن از دافغانستان بانک انتقاد می نمایند که نتوانسته چلند پول افغانی را در سرتاسر افغانستان عملی نماید.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*