English | دری

Breaking News

پوتین و مودی بالای توافقنامه جدید تاسیسات اتمی بین این دو کشور امضا نمودند

پوتین و مودی بالای توافقنامه جدید تاسیسات اتمی بین این دو کشور امضا نمودند

سران هند و روسیه امروز برچندین توافقنامه امضا نمودند که مطابق آن دستگاه های انرژی هسته یی در هند ساخته میشود.

این پیمان را ولادیمیر پوتین رییس جمهوری فدراسیون روسیه در سفر که به دهلی جدید داشت بعد از مذاکرات امروز پنجشنبه با نخست وزیر هند آقای نرندرا مودی امضا نمود.

آقای مودی میگوید، بر منبای این توافق به میان آمده شرکت اتمی دولتی روسی (روس اتم ) و شرکت هندی (NPCIL) ده یاکتور دیگر برای دستگاه های انروژِ هسته یی در هند ساخته خواهد شد.

آقای سرگی کرینکو، رییس شرکت روس اتم در نخستین ساعات روزپنجشنبه گفت: توافقنامه جدا گانه دیگربخاطر ساخت دو ریاکتور دیگر در دستگاه انرژی هسته یی کودانکولم به امضا رسیده است.

روس اتم پیش از این در کودانکولم دو ریاکتور هسته یی ایجاد نموده بود.

گفته میشود از جمله 10 ریاکتور اضافی دو ریاکتور آن در دستگاه کودانکولم تاسیس میشود که باین دو ریاکتور تعداد ریاکتور های این دستگاه به شش ریاکتور افزایش میابد و 6 ریاکتور در دستگاه دیگر ایجاد میشود.

گفته میشود که این دستگاه احتمالاً در نزدیک ریاکتور کودانکولم وجود دارد.

از جمله 10 ریاکتور دو عدد آن باقی می ماند و جای آن معلوم نیست که در کجار ایجاد خواهد شد.

در این حال شرکت دولتی روس نفت و شرکت ESSAR هند نیز پیمان را امضا کردند که طبق آن روسیه میتواند 10 میلیون تن نفت را درمدت زمان یک دهه به هندصادر نماید.

آقای ایگور سیچین مسوول روس نفت میگوید، انتقال نفت از روسیه به هند از سال 2015 آغاز میشود و مطابق آن اگر جانبین علاق داشت این قرار داد قابل تمدید است.

یک شرکت دولتی روسی بنام زاربیژ نفت نیز با شرکت هندی Oil India پیمانی را به امضا رسانیده است.

همچنان گفته میشود که پوتین و مودی بحث احتمالی بالای ساخت یک چرخبال پیش رفته روسی درهند نیز انجام داده است، که از این چرخبال به هدف های نظامی و ملکی استفاده میگردد.

روسیه در حالی برای بستن قرار داد ها با شرکت ها و کشور های آسیایی تلاش می نماید که بسیاری از شرکت های نفتی اش از سوی امریکا و اتحادیه اروپا به بخاطر مداخله روسیه در امور اکراین مورد تحریم قرار گرفته است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*