English | دری

Breaking News

پرداخت بخشی از هزینۀ پروژۀ خط آهن هرات – مزار از سوی ازبیکستان

پرداخت بخشی از هزینۀ پروژۀ خط آهن هرات – مزار از سوی ازبیکستان

حکومت افغانستان پس از دو سال تلاش ها و توسعۀ همکاری ها در بخش خط آهن با ازبیکستان، در نشست تاشکند نخستین تعهد مالی را برای تمویل بزرگ ترین پروژۀ خط آهن کشور بدست آورد.

در این نشست، ازبیکستان اعلام آماده گی کرده است که ۵۰۰ میلیون دالر از مجموع بیش از یک میلیارد دالر هزینۀ پروژۀ خط آهن هرات – مزار را بپردازد.

اجمل حمید عبدالرحیمزی، سخن گوی وزارت مالیه گفت: “در آستانۀ نشست تاشکند ازبیکستان برای ساخت یک بخشی از خط آهن مزار – هرات، ۵۰۰ میلیون دالر سهم خود را اعلان کرد”.

محمدیما شمس، رییس ادارۀ خط آهن کشور می گوید که افزون بر ازبیکستان، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آسیایی و شماری از کشورهای دیگر به تمویل این پروژه علاقه مند استند.

رئیس اداره خط آهن گفت: “ما مذاکرات ابتدایی را با ایران هم آغاز کردیم چون این مسیر بالاخره به ایران وصل می شود. آنها هم علاقه مندی خود را نشان داده اند. مذاکرات جدی با بانک سرمایه گذاری در زیربناهای آسیا که در چین است نیز ادامه دارند و هم چنان خود چین علاقه مند به سرمایه گذاری در این راه آهن است”.

گفته می شود، با بهره برداری از این پروژه افزون بر ایجاد کار برای ۳۰هزار تن، افغانستان  از رهگذر ترانزیت سالانه ۴۰میلیون تن کالاهای گونا گون از این راه، تا چهارصد میلیون دالر درآمد خواهد داشت

راه آهن هرات – مزار  شریف راه بسیار مهم ترانزیت میان چین و اروپا خواهد بود و نیز روسیه و کشورهای آسیای میانه را با آسیای جنوبی پیوند خواهد داد.

قابل ذکر است که به گفته اداره خط آهن، تا پایان امسال کارهای تدارکاتی پایان خواهند یافت و نیز شرکت سازنده این خط آهن مشخص خواهد شد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*