English | دری

وزیر مالیه قرارداد 4 پروژه به ارزش 255.5 میلیون دالرآمریکایی را با بانک جهانی امضا کرد

وزیر مالیه قرارداد 4 پروژه به ارزش 255.5 میلیون دالرآمریکایی را با بانک جهانی امضا کرد

World Bank Projects85c792af-9700-4b93-8cbc-2fcb736ba706داکتر حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان در راس یک هیئت بلند  پایه وزارت مالیه و دافغانستان بانک، در نشست نیمه سال صندوق بین المللی پول و بانک جهانی (که بنام نشستهای بهاری یاد میشود) اشتراک کرد.این نشست به مدت سه روز از 11 -13 اپریل 2014 در شهر واشنگتن آمریکا برگزار شد.

داکتر زاخیلوال قرارداد 4 پروژه به ارزش $255.5 میلیون دالر آمریکایی را با آقای فلیپ لی هوریو معاون رئیس بانک جهانی در جنوب آسیایی امضا کرد. پروژه های امضا شده شامل 40 میلیون دالر آمریکایی پروژه انتقال برق از آسیایی مرکزی به آسیایی جنوی CASA-1000- پروژه حمایت از جوامع (CSP ) میباشد که دسترسی به برق و خدمات دیگر اجتماعی و خدمات زیرساخت های اقتصادی به جامعه به منظور تقویت جامعه برای لین انتقال پروژه ذکر شده ارائه میدهد، می باشد؛ 15 میلیون دالر آمریکایی برای برگزاری تریننگ های معلمین و کار در افغانستان(NATEJA) می باشد تا پتانسیل و ظرفیت کاری کارمندان را افزایش داده و باعث بهبود زندگی جوانان، زنان ومردان در جوامعه روستایی و نیمه روستایی شود.

110 میلیون دالر آمریکایی برای برنامه انکشافی شاروالی کابل(KMDP) میباشد و 90.5 میلیون دالر آمریکایی برای بهبود موثریت ترانسپورت شهری کابل(KUTEI) کمک شده است. افزایش دسترسی به خدمات اولیه شاروالی در کابل ازجمله اهداف برنامه انکشافی شاروالی کابل و برنامه بهبود موثریت ترانسپورت شهری کابل میباشد؛ همچنین دیزاین درباره سیستم مدیریت مالی شاروالی کابل؛ قادر ساختن سریع پاسخ دهی عاجل در زمان بحران ها، رشد وضعیت سرک ها و جریان های ترافیکی خاص سرکهای کابل از جمله برنامه این پروژه میباشد.

در حایشه این اجلاس بهاری، وزیر مالیه ریاست جلسه همکاری های جهانی با افغانستان در بخش معار را با آقای گوردن برون نماینده خاص ملل متحد برای مشارکت جهانی معارف را داشت. نماینده خاص ملل متحده در بخش معارف گفت که افغانستان پیشرفت های قابل توجه در چند سال گذشته در سکتور معارف داشته و تشویق کرد که این پروسه افزایش یابد. کمک کننده های سکتور معارف در افغانستان تعهدات خود دراین بخش را یکبار دیگر تایید کردند.

در یک نشست دیگر که توسط سفارت افغانستان در ایالات متحده آمریکا برنامه ریزی شده بود، وزیر مالیه درمورد انتخابات ریاست جمهوری وشوراهای ولایت افغانستان صحبت کرد. دراین نشست سفرا، تحلیلگران، کارمندان موسسات ونهادها اشتراک کرده بودند.
در حاشیه این اجلاس سالانه، وزیرمالیه همراه روئسا و مقامات بلند رتبه سازمان های همکار با افغانستان از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، نماینده خاص ایالات متحده آمریکا برای افغانستان و وزرای مالیه پاکستان وایران دیدار کرده و در مود همکاری های دوجانبه با این دو کشور نیز در این اجلاس صحبت کرد.

جلسه نیمه سال صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هر سال وزرای مالیه کشورها ،رئیسای بانکهای مرکزی، انکشافی و رئسای سکتورهای خصوصی را گرد هم می آورد تا روی موضوعات و نگرانی های جهانی از جمله کاهش فقر، توسعه ی اقتصادی، و موثریت کمک های خارجی صبحت کنند. همچنین در مورد سمنیار ،کنفرانس های خبری کوتاه و بسیاری از رویدادی دیگری که روی اقتصاد جهانی، انکشاف بین الملی و سیسم مالی جهانی باشد برگزار میشود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*