English | دری

وزارت صحت عامه افغانستان جایزه جهانی عزم واراده را بدست آورد

وزارت صحت عامه افغانستان جایزه جهانی عزم واراده را بدست آورد

02 swiss91322de6-86c4-4fc3-b99c-6fc9174bba8eوزارت  صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان از کسب جایزه جهانی زیر نام جایزه عزم و اراده  (Resolve Award)در شصت و هفتمین اسامبله جهانی صحت و امضای معاهده همکاری بین المللی صحت خبر داد.

طبق خبرنامه وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان: هیاتی به رهبری  دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان در شصت و هفتمین اجلاس اسامبله جهانی صحت از تاریخ 19 الی 24 می 2014 که در شهر ژنیو کشور سویس دایر شده بود اشتراک نمودند. وزیر صحت عامه افغانستان در اجلاس اصلی اسامبله سخنرانیی داشت که در آن از پیشرفت سکتور صحت در ساحات محو بیماری پولیو، صحت اطفال و مادران و تقویه سیستم صحت و تغذی صحبت شد. وی همچنان حضار را در مورد وضعیت سیاسی اجتماعی کنونی افغانستان مطلع ساخته چالش ها و فرصت های موجوده فرا راه تقویه سیستم صحت را تشریح نمود.

اسامبله جهانی صحت عالی ترین نهاد تصمیم گیرنده در سازمان جهانی صحت می باشد که در آن هزاران نماینده از سراسر جهان اشتراک کرده و روی موضوعات همچو برنامه جهانی واکسین، استراتیژی مبارزه با هیپاتیت، تغذی مادر و طفل، مقاومت مقابل انتی بیوتیک ها، دسترسی به ادویه اساسی، و تداوی تشوشات اوتیزم بحث نمودند.

دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه گفت: “سهم گیری هیات افغانستان در همچو یک اسامبله تصمیم گیرنده دو پیامد ارزنده را با خود به ارمغان می آورد. نخست اینکه جهان در مورد وضعیت فعلی صحت در افغانستان آگاهی حاصل کرده و سایر کشور ها از پیشرفت ها و چالش های ما می آموزند. فراتر از آن، در بسیاری از برنامه ها دیدگاه ها و نظریات هیات افغانی در مباحث مختلف تاثیر گذاری عمیقی در تدوین پالیسی ها بهتر و در نتیجه ترویج بهتر صحت برای همه مردم جهان داشته است. دومین پیامد این گونه سهم گیری ها آگاه شدن تیم های افغانستان از پالیسی های کلیدی در قسمت صحت و آموختن از کامیابی های سایر ملت ها می باشد.

به گفته وزیر صحت عامه، در حاشیه اشتراک در اجلاس اصلی اسامبله جهانی صحت، هیات افغانی در برنامه های متعدد دیگری هم سهم گرفتند که دو برنامه از اهمیت به سزایی برخور دار است. نخست در یک برنامه یی که توسط شورای رهبران جهان برای صحت باروری به تاریخ 20 می 2014 برگزار شده بود جمهوری اسلامی افغانستان به جایزه عزم و اراده (Resolve Award) به پاس رهبریت آن در گسترش دسترسی به خدمات اساسی صحت باروری اهدا شد. جلالتماب دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان این جایزه را در مجلسی که  در ژنیو موازی با اجلاس اسامبله جهانی صحت به احترام برندگان این جایزه منعقد شده بود دریافت نمود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*