English | دری

کمک 40 عراده امبولانس جدید از طرف کشور جاپان برای وزارت صحت عامه

کمک 40 عراده امبولانس جدید از طرف کشور جاپان برای وزارت صحت عامه

۴۰ IMG_410356968bc7-e872-410d-8f06-d33110b06da1عراده امبولانس جدید که به ارزش ۱.۴ میلیون دالر امریکایی  از سوی کشور جاپان به وزارت صحت عامه کشور مساعدت گردیده است، امروز توسط سفیر کشور جاپان به وزیر صحت عامه افغانستان تحویل داده شد.

این امبولانس ها  که در انتقال مریضان به ویژه مادران و نوزادان به مراکز صحی  مورد استفاده قرار میگیرد، در راستای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان در کشور کمک خواهد کرد.

دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان که در مراسم تحویل گیری این امبولانس ها صحبت میکرد,  نقش این امبولانس ها را  در تقویه سیستم رجعت دهی مریضان،  مهم و موثر خوانده گفت: ” این امبولانس ها در ولایات قندهار، هلمند، ارزگان، بامیان، بادغیس، جوزجان وفاریاب استفاده میگردند تا مریضان را در اسرع وقت به شفاخانه های ولایتی وشفاخانه های ولسوالی  انتقال داده و آنان را از هلاکت نا به هنگام نجات دهند”.

وزیر صحت عامه, سهم کشور جاپان و اداره یونیسف را در پیشبرد برنامه های صحت مادران و اطفال، خدمات واکسین، صحت باروری،  تغذی و ارتقای ظرفیت پرسونل صحی وزارت صحت عامه مهم و ارزشمند عنوان نمود.

آقای هیروشی تاکاهاشی سفیر کشور جاپان مقیم افغانستان گفت: “بدون مادر هیچ کسی موجود نخواهد بود. اطفال امید آینده افغانستان هستند. جاپان به کمک هایش ادامه خواهد داد تا ابتکاراتی را حمایت کند که خدمات با کیفیت صحی را برای تمام افغانها ارایه میکند و با  کار مشترک ما میتوانیم به این هدف بزرگ نایل شویم”.

در همین حال آقای آکهیل آییر نماینده اداره یونیسف برای افغانستان گفت: ” نبود ترانسپورت کافی در فاصله بین خانه و تسهیلات صحی میتواند پیامدهای بسیار جدی را برای مادران و اطفال به وجود بیاورد. این امبولانس ها کمک خواهد نمود تا به این مشکل در برخی ساحات دور دست کشور رسیده گی صورت گیرد”.

کشورجاپان یکی از بزرگترین حمایت کننده گان حکومت و مردم افغانستان در بخش های مختلف به شمار می رود. مساعدت های این کشور هم از نظر مالی و هم از نظر تخنیکی در عرصه های مختلف چشمگیرو محسوس بوده است.

وزیر صحت عامه، دست آورد های کشور جاپان را در هفتاد سال گذشته پس از جنگ، در ساحه اقتصادی، اجتماعی و رفاه همگانی یک الگوی خوب در آسیا، جهان و کشورهای مانند افغانستان عنوان نموده و از مساعدت آن کشور با سکتور صحت افغانستان ابراز قدردانی به عمل آورد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*