English | دری

Breaking News

وزارت انرژی و آب: تغییر اقلیم و تخریب محیط زیست منابع آبی را تهدید می‌کند

وزارت انرژی و آب: تغییر اقلیم و تخریب محیط زیست منابع آبی را تهدید می‌کند

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که گرمایش زمین، تغییر موسم بارندگی از زمستان به بهار و تخریب محیط زیست درکشور، منابع آبی را تهدید می‌کند.

علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان که در مراسم روز جهانی آب در کابل، گفت: استفاده از آب در زراعت، ترانزیت، تولید انرژی و گاهی استخراج نفت، مواردی اند که مدیریت و پالیسی‌های جامع آب‌های داخلی و فرامرزی را نیاز دارد.

وزیر انرژی و آب افغانستان افزود که با توجه به این موارد کار روی پالیسی و ستراتیژی آب‌های مرزی آغاز شده و بخش اعظم آن نهایی گردیده است.

وی گفت: “در بخش مهار آب‌های مرزی افغانستان، به روی شاخه شاخه آب‌های مرزی افغانستان برنامه‌ریزی شده است که ما آب را باید در کدام مناطق ذخیره کنیم و گلوگاه همان باشد، به طور مثال من به شاخه هلمند اشاره می‌کنم، در بخش هلمند مناطق کنترول آب ما دو منطقه بند دهله و بند کجکی است که هم اکنون هردویش زیر کار قرار دارد”.

همچنان وزارت انرژی و آب افغانستان، به کمک بانک جهانی برخی تعدیلات را در قانون آب‌ می‌آورد که ساخت بندها و میزان مصرف آب در آن تحت غور قرار خواهد گرفت.

حکومت افغانستان، در ماه حوت سال ۱۳۹۵ نشست ملی آب را دایر کرد که بر اساس قطعنامۀ ۱۲ ماده‌یی این نشست، قوانین، پالیسی‌ها و استراتیژی‌ها در بخش مدیریت منابع آبی باید بازنگری می‌شد و بر اساس معلومات وزارت انرژی و آب افغانستان اکنون کار بازنگری پالیسی و ستراتیژی مدیریت آب‌های مرزی ۷۵ درصد تکمیل شده است.

در این حال، آگاهان روابط بین‌المللی، مسأله آب را در بخش روابط خارجی کشورها مهم می‌پندارند و می‌گویند، افغانستان در طول سال‌های گذشته نتوانسته است که از منابع آبی‌اش درست مدیریت کند.

به گفتۀ آنان، اکنون که افغانستان به مدیریت آبهای مرزی‌اش تصمیم گرفته است، ممکن با واکنش ایران و پاکستان مواجه شود؛ اما این واکنش‌ها را می‌تواند با استناد به قوانین موجود بین‌المللی پاسخ جامع دهد؛ ولی به شرطی که افراد شایسته و کارفهم را در این خصوص بگمارد.

قابل ذکر است، افغانستان حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آب – ۵۷ میلیارد متر مکعب آب سطحی و ۱۸ میلیارد متر مکعب آب زیر زمینی دارد که بخش قابل ملاحظۀ آن بدون استفاده و مدیریت درست به کشورهای همسایۀ افغانستان سرازیر می شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*