English | دری

Breaking News

وزارت انرژی و آب: احتمال خشکسالی در کشور رفع شده است

وزارت انرژی و آب: احتمال خشکسالی در کشور رفع شده است

مسوولان وزارت انرژی و آب می گوید که با توجه به بارندگی های اخیر و پیشبینی بارندگی تا بهار، نگرانی در مورد خشکسالی در کشور رفع شده است.

فضل الحق باختری رئیس منابع آبی وزارت انرژی وآب گفت که میانگین بارندگی در سال جاری، نسبت به زمان مشابه سال گذشته، که حدود ۲۶۷ملی متر بود، ۸ درصد کاهش داشته است.

رئیس منابع آبی وزارت انرژی وآب افزود، میزان بارندگی در سال جاری در کشور به ۲۴۵ میلی متر رسیده است که با توجه به معیارهای مناطق خشک، کم آبی به حساب می آید اما احتمال خشکسالی وجود ندارد.

وی گفت که با در نظرداشت اینکه هنوز تا فصل بهار، حدود یک و نیم ماه باقی مانده است، احتمال بسیار زیاد وجود دارد که تا آن زمان، در مناطق مختلف بارندگی صورت بگیرد.

به گفته رئیس منابع آبی وزارت انرژی وآب، در صورتی که بارندگی در کشور، به بالاتر از ۲۵۰ میلی متر برسد، نگرانی از خشکسالی به طور کامل رفع خواهد شد.

محمد نسیم مرادی، آمر پیشگویی اوضاع جوی ریاست هواشناسی در این مورد گفت که پیشبینی ها نشان می دهد که تا دو روز دیگر، یک جبهه هوای سرد وارد کشور می شود و احتمال زیاد وجود دارد که بعد از آن در مناطق مختلف، بارندگی صورت بگیرد.

آمر پیشگویی اوضاع جوی ریاست هواشناسی افزود که تغییرات اقلیمی، افغانستان را نیز متاثر ساخته و باعث کاهش بارندگی و کم آبی شده است؛ اما بارش برف و باران های اخیر، خوب بوده و احتمال نمی رود که افغانستان با خشکسالی مواجه شود.

همچنان نجیب آقا فهیم کارشناس حوزۀ آب کشور، در مقاله ای نوشته است که میانگین بارندگی سالانه در جهان ۹۰۰ میلی متر می باشد و افغانستان، با میانگین ۳۰۱ میلی لیتر درسال، جزو کشورهایی است که در کمربند خشک قرار گرفته است.

به گفته کارشناس حوزۀ آب، کوهستانی بودن، مزیتی است که افغانستان نسبت به دیگر کشورهای کمربند خشک به ویژه کشورهای همسایه دارد و بخش قابل توجه بارندگی در آن، به شکل برف ميباشد که در فصل سرما ذخیره شده و در دیگر فصول، مورد استفاده قرار می گیرد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*