English | دری

Breaking News

ورود کارآفرینان جدید برخاسته از میان زنان در انقلاب تشبثات نوبنیاد در افغانستان

ورود کارآفرینان جدید برخاسته از میان زنان در انقلاب تشبثات نوبنیاد در افغانستان

اولین گروه از زنان جوان کارآفرین و متشبث از برنامه “استارتاپ ولی” (وادی تشبثات نوبنیاد) که اولین مرکز  خصوصی حمایت‌کنندۀتشبثات نوبنیاد است، فراغت حاصل کردند.

از میان 150 متقاضی و 30 کاندید گزینش شده برای این برنامه، 17 تن از این زنان جوان برنامه آموزشی مرکز همکاری با تشبثات نوبنیاد را موفقانه سپری کرده‌اند و اکنون مفکوره‌های کاری خود را وارد بازار می‌کنند.

سوسن دی‌کمپ رئیس دفتر جندر ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا ضمن تحسین از سخت‌کوشی، دیدگاه و روحیۀ کارآفرینی این زنان جوان و عرض تبریک به آن‌ها، گفت: “متشبثین و کارآفرینان جوان، آیندۀ افغانستان هستند و در خط اول توسعه اقتصادی و تحقق پایداری اقتصادی در این کشور قرار دارند.”

احمد فهیم دیدار، رئیس نهاد آغاز گفت: “ما باور داریم که با ایجاد یک محیط مناسب برای شرکت‌های نوبنیاد در افغانستان، ما به رشد اقتصادی این کشور کمک خواهیم کرد، زیرا با افزایش و رشد شرکت‌های نوبنیاد که به معنای ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر است، بیکاری کاهش خواهد یافت.”

چند مورد از مفکوره‌های کاری جدید این تشبثات عبارتند از: نرم‌افزار یا برنامه‌های موبایل، مرکز صحی برای زنان، خدمات تزئین باغ و ساحه سبز، و کشت بذر و زراعت. برنامۀ «استارتاپ ولی» و پروژۀ «زنان در عرصه اقتصاد» این شرکت‌های نوبنیاد را برای مدت شش ماه حمایت خواهند کرد.

در طول دورۀ آموزشی پنج ماهه، شاملین برنامه در جلسات ورکشاپ اشتراک می‌کنند، آموزش عملی می‌بینند، و از فرصت‌های ایجاد روابط و یادگیری از تجربیات کارآفرینان و مشتبثین که قبلاً روند تأسیس و راه‌اندازی را طی کرده‌اند، مستفید می‌شوند.

قابل ذکر است که ا مرکز “وادی تشبثات نوبنیاد” از سوی نهاد خدمات مسلکی آغاز مدیریت و از سوی پروژه زنان در عرصۀ اقتصاد  برنامه پروموت ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا حمایت می‌شود و ذهنیت کارآفرینی را در جوانان بویژه دختران فارغ از دانشگاه‌ها ترغیب می‌کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*