English | دری

Breaking News

نشست رسانه ای با موضوع استفاده پایدار از آب های زیرزمینی در کابل

نشست رسانه ای با موضوع استفاده پایدار از آب های زیرزمینی در کابل

یک نشست رسانه ای با موضوع استفاده پایدار از آب های زیرزمینی، با میزبانی انجمن خبرنگاران شمال افغانستان و همکاری افغان – آلمان و حضور چهار کارشناس آب و بیش از 70 فعال رسانه ای در کابل برگزار شد.

انجینر محمد نعیم توخی، رئیس هایدروجیالوجی وزارت انرژی و آب گفت: “در شهرهای بزرگ مانند کابل، آب زیرزمینی با دو تهدید روبرو است: استفاده بی رویه و آلودگی.”

 انجینر حمیدالله یلانی، رئیس عمومی شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان گفت: ” می توان با استفاده از سیستم مناسب فاضلاب، از آلودگی آب های زیرزمینی تا اندازه زیادی پیشگیری کرد.”

وی افزود: “در حال حاضر، شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان در 21 ولایت از 34 ولایت افغانستان ارایه خدمات دارد. اما با حمایت دولت افغانستان و شرکای بین المللی، ما بزودی قادر خواهیم بود تا ولایت های باقی مانده را نیز شامل خدمات خویش بویژه مدیریت فاضلاب نماییم.”

سلیمان صالحی، هماهنگ کننده پروژه در بانک توسعه ای KfW کشور آلمان در این نشست گفت: “ماسترپلان فاضلاب برای شهر کابل یک گام مهم بسوی مدیریت موثر فاضلاب می باشد. کشور آلمان در نظر دارد که بیش از 3 میلیارد افغانی را تا زمان تکمیل این پروژه در سال 1397 برای این پروژه فراهم کند.گ

صلاح کبیر، فعال جامعه مدنی و کارشناس آب اظهار داشت: “حکومت افغانستان، جامعه مدنی و رسانه ها باید با یکدیگر کار کنند تا بتوانند در نگهداری و حفاظت از منابع آب های زیرزمینی به کامیابی دست یابند”.

گفتنی است، در این نشست نتیجه گرفته شد که ذخایر آب های زیرزمینی باید به درستی مدیریت شوند تا از استفاده بیش از حد و نیز آلودگی بدور باشند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*