English | دری

Breaking News

نخستین نمایشگاه تکنالوژی معلوماتی در افغانستان برگزار گردید

نخستین نمایشگاه تکنالوژی معلوماتی در افغانستان برگزار گردید

نخستین نمایشگاه تکنالوژی معلوماتی در افغانستان به روز شنبه مورخ 23جوزای 1394 طی محفلی که در مرکز نمایشگاه افغانستان برگذار گردیده بود، توسط ایمل مرجان معین تکنالوژی معلوماتی وسرپرست وزارت مخابرات، امیرزی سنگین وزیر پیشین وزارت مخابرات و مقامات بلند پایه دولتی و وکلای پارلمان، افتتاح گردید.

ایمل مرجان معین تکنالوژی معلوماتی وزارت مخابرات که در این محفل صحبت می نمود؛ دست آورده های سکتور مخابرات را در طی یک دهه گذشته واضح و بی پیشینه خواند. وی پیشرفتهای مخابرات وتکنالوژی معلوماتی را از داشتن پالیسی و رهبریت خوب در وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی عنوان کرده ونقش وزارت را به عنوان پالیسی ساز در گسترش تکنالوجی معلوماتی و مخابراتی بسیار برجسته نموده  گفت؛ این وزارت نقش خود را در ایجاد یک پالیسی خوب که در آن زمینه فعالیت سکتور خصوصی را فراهم کرده، بسیار خوب ایفا نموده است.

آقای مرجان افزود که با زحمات وتلاش های وزارت مخابرات و دست اندر کارانش و همچنان باهمکاری سکتور خصوصی در این زمینه، افغانستان امروز به یک کشور پیشرفته در عرصه تکنالوژی مبدل گردیده که گفته می توانیم ما در حال حاضر از بسیاری کشورهای همسایه پیشی گرفته ایم.

معین تکنالوژی معلوماتی وزارت مخابرات همچنان نقش سکتور مخابرات را در عرصه های اقتصادی و تجارتی مهم و برجسته خوانده گفت که این سکتور در بخش تجارت، رشد اقتصاد وسایر سکتورها نیز بسیار تاثیر گذار بوده.

وی در خصوص برگزاری نمایشگا بیان داشت که این نمایشگاه با همکاری وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی و مرکز نمایشگاه افغانستان برگزار گردیده است. همچنان بیان داشت که با برگزاری این نمایشگاه ما می خواهیم نشان دهیم که افغانستان رو به پیشرفته است و هیچ تشویشی در زمینه نباید ایجاد شود. وی گفت که در سکتور مخابرات وتکنالوژی معلوماتی ظرفیت بسیار است که باید انکشاف داده شود و با انکشاف آن ما می توانیم میلیارد ها دالر عواید به دولت بیاوریم و کشور را بسوی ترقی سوق دهیم.

معین تکنالوژی معلوماتی وزارت مخابرات همچنان از همکاری های مرکز نمایشگاه افغانستان و سایرکمپنی ها که در این راستان با وزارت مخابرات همکاری نموده بودند ابراز تشکری و سپاسمندی نمود.

در این محفل همه سخنرانان یکی پی دیگر برگزاری این نمایشگاه را برای وزارت مخابرات، مرکز نمایشگاه افغانستان و همچنان بر ای دولت و ملت کشور تبریک گفته و برگزاری آن را پراهمیت و سودمند خواندند.

مصطفی مستور معین مالیه وزارت مالیه در سخنان خود نقش پیشرفت سکتور مخابرات را در کشور محسوس و قابل قدر دانسته گفت که وزارت مخابرات با سکتور خصوصی در این زمینه خوب عمل کرده اند. وی افزود که خدمات مخابراتی بسیار گسترش یافته و عملا مورد استفاده مردم کشور می باشد. وی همچنان مشارکت سکتور خصوصی و دولت را در راستای پیشرفت و گسترش مهم دانست.

مزمل شینواری معین تجارتی وزارت تجارت وصنایع که در این محفل صحبت می نمود  برگزاری چنین نمایشگاه هارا با اهمیت خوانده گفت که با برگزاری نمایشگاه ها نشان داده می شود باوجودیکه افغانستان با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می کند، سرمایه گزاران داخلی و خارجی در این کشور سرمایه گزاری می نمایند و سرمایه گزاران دیگر در زمینه تشویق می شوند.

وی در مورد پیشرفت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی در افغانستان گفت که این سکتور درافغانستان نسبت به کشورهای منطقه پیشرفت بی نظیر داشته است که قابل قدر است. آقای شینواری، تکنالوژی معلوماتی را بخش مکمل تمام بخش ها و سکتور ها دانسته بیان نمود که در تجارت، امنیت، صحت ، تعلیم و تربیه و تمام بخش ها تکنالوژی معلوماتی نقش بارز و حیاتی را دارد.

قربان حقجو مشاور اقتصادی ریاست اجراییه نیز در این محفل صحبت نموده ودر صحبت های خود پیشرفت در سکتور مخابرات را الگو و نمونه برای سایر سکتور ها خواند. وی دلیل پیشرفت این سکتور را در ایجاد پالیسی خوب، بررسی تقاضاها و جلب سرمایه گذاری های کلان دانست.

موساخان نصرت منشی کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه نیز در سخنان خود از پیشرفت های سکتور مخابرات ستایش نموده و گفت که به نماینده گی مردم این دست آورد ها و پیشرفت هارا تقدیر می نمایم. وی نیز برگزاری این چنین نمایشگاه ها را جهت آگاهی ملت از خدمات و تولیدات مفید و موثر دانست.

قابل یاد آوریست که این نمایشگاه با همکاری مرکز نمایشگاه افغانستان و حمایت کمپنی های؛ روشن، عقاب، ال جی و سایر کمپنی ها وشرکت ها راه اندازی گردیده است که در این نمایشگاه 120 کمپنی تولیدات خویش را به نمایش گذاشته اند و تا چهار روز دوام دارد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*