English | دری

Breaking News

نخستین فابریکه تولیدی شیر سویا بین در افغانستان ساخته میشود

نخستین فابریکه تولیدی شیر سویا بین در افغانستان ساخته میشود

مسوولین سازمان غذایی جهان (WFP) از ساخت یک فابریکه تولیدی شیر از سویا بین در شمال کابل خبر داده میگویند، ساخت این فابریک در ولایت پروان راه اندازی شده است که میتوان از این طریق کمبود شیر نوشیدنی در افغانستان را فراهم ساخت.

هزینه ساخت این فابریکه از سوی کشور کوریا به سازمان غذایی جهان پرداخته شده است و سازمان غذایی جهان مشترک با یک موسسه غیر دولتی زیر نام تعلیمات بین المللی تغذیه (NAI) این برنامه را به پیش میبرد.

مسوولین این سازمان میگوید، دولت کوریا مبلغ 14 میلیون دالر را بخاطر پیشبرد این برنام به سازمان غذایی جهان همکاری نموده است.

این فابریکه قادر است تا از دانه های سویا شیر نوشیدنی استریلیزه یی حاوی پروتیین تولید نموده و به بازار دردسترس مردم قرار دهد.

پیمان این کمک نقدی کشورکوریا توسط مقامات عالی رتبه این کشور با سازمان غذایی جهان (WFP) در کابل امروز عقد گردیده است.

سازمان غذایی جهان و موسسه (NAI ) جهت گرد آوری و انکشاف کشت سویا بین در سال آینده در این ولایت نیز همکاری خواهند نمود.

آنجلین روداکوبانا معاون رییس (WFP) در افغانستان میگوید” به نمایندگی از دبلیو اف پی، می خواهم از دولت جمهوری کوریا قدردانی نمایم این کمک مالی به دبلیو اف پی و همکاران آن اجازه خواهد داد که به زارعین در بهبود تولیدات زراعتی کمک نموده و در عین حال برای کاهش سوء تغذ یه اطفال در افغانستان فعالیت نمایند.”

این فابریکه تا 14 ماه دیگر به تولید و فعالیت خود آغاز خواهند نمود که در نخست از دانه های سویا شیر آن را گرفته و سپس مواد فاضله آن را به خانم ها بی بضاعت کمک می نمایند تا از طریق آن پرورش مرغ را نیز انکشاف دهند، و ازسوی دیگرزنان را تشویق نمایند که از این طریق زمینه اشتغال برایشان فراهم گردد.

در این حال چا یانگ چل سفیر کوریا در افغانستان میگوید،” مانند افغانستان، کوریا نیز متحمل مشکلات و سختی های جنگ شده و می خواهد تجربیات خود را در رسیدن به انکشاف سریع اقتصادی و اجتماعی شریک بسازد. دولت کوریا امیدوار است که فابریکه تولید شیر سویا و پروژه تغذیه مرغها به بازسازی افغانستان توسط حمایت از زنان و زارعین برای بهبود کار آنها و تغذیه مردم افغانستان کمک نماید”.

سران سازمان غذایی جهان (WFP) در افغانستان میگویند، که در این اواخر کشور کوریا به یکی از قویترین حامیان برنامه های سازمان غذایی جهان مبدل گردیده است.

آنان مسوولانه و سخاوتمندانه کار کرد های (WFP) و (NAI) را جهت گسترش تولیدات زراعتی شامل معرفی دانه سویا به زارعین از طریق کمک نقدی به ارزش 13 ملیون دالر آمریکایی در سال 2013 حمایت کردند. همچنان در سال 2013 مبلغ ۹ ملیون دالر به پروژه های تولید سرمایه (WFP) با هدف بهبود معیشت پایدار در افغانستان مساعدت نمودند.

سازمان غذایی جهان (WFP) یکی از بزرگترین سازمان های است که در راستای حمایت بشری و مبارزه با گرسنگی در تمام جهان فعالیت می نماید، و در حالات ضطراری، ایجاد معصونیت در مقابل حوادث و تغذیه فعالیت های خویش را سریعاً آغاز می نماید.

این سازمان در سال 2013 به بیش از 80 میلیون نفر در 75 کشور مختلف جهان ارایه امداد رسانی غذایی نموده است.

گفتنی است که سازمان (WFP) 51 سال میشود که در افغانستان به هدف کمک رسانی به افغان ها فعالیت می نماید، و تمامی فعالیت های این سازمان بدون در نظرداشت قومیت، مذهب و یا گرایش های سیاسی ارایه میگردد.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

Tags assigned to this article:
WFPworld food program

بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*