English | دری

Breaking News

منظوری دو پروژۀ برق رسانی به ارزش ۲۱۴ میلیون دالر

منظوری دو پروژۀ برق رسانی به ارزش ۲۱۴ میلیون دالر

در جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهور کشور، دو قرارداد سرمایه‌گذاری مشارکت عامه و خصوصی پروژۀ اعمار فاز دوم بند برق کجکی و پروژۀ تولید۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت کندهار منظور گردید.

قرارداد پروژۀ اعمار فاز دوم بند برق کجکی هلمند به ارزش ۹.۱۷۴میلیون دالر می‌باشد که میعاد اعمار آن بیست سال پیش‌بینی شده است و در مجموع ظرفیت تولید۱۵۱ میگاوات برق را دارد.

همچنان قرارداد پروژۀ برق آفتابی در ولایت قندهار به ارزش مجموعی۳۹ میلیون دالر امریکایی تخمین شده که برای‎ مدت۲۰ سال درنظر گرفته شده است و ظرفیت تولید۳۰ میگاوات برق آفتابی را خواهد داشت.

در این جلسۀ روی دو پروژۀ متفرقۀ تهیه، نصب، دیزاین و منتاژ۲۲۰ کیلو‌ولت سب‌استیشن بامیان و سب‌استیشن دوشی و پروژۀ تدارک تجهیزات، دیزاین تهیه، نصب و منتاژ لین برق۲۲۰ کیلو ولت از دوشی الی بامیان نیز تصویب گردید.

رئیس‌جمهور پروژه‌های متذکره را قدم مثبت در راستای ایجاد بستر تولید داخلی انرژی برق در کشور دانسته و گفت که با سرمایه گذاری بیشتر روی سکتور انرژی و آب می‌توانیم با کشورهای همسایه رقابت کنیم که این می‌تواند زمینۀ کاهش قیمت‌ها و رسیدن به خودکفایی لازم را در عرصه انرژی فراهم سازد و افغانستان به مرکز انتقال انرژی مبدل خواهد شد.

وی افزود که اعمار بند برق و تولید۱۰۰ میگاوات برق، اضافه‌تر از یک میلیارد متر مکعب آب نیز تولید می‌گردد که قسمتی از نیازمندی‌های آب مرفوع می‌گردد.

طرح این پروژه‌ها قبلا در شورای عالی اقتصادی مورد بحث و تصویب قرار گرفته بود و اخیراً جهت منظوری نهایی به کمیسیون تدارکات ملی توسط ریاست عمومی مشارکت عامه و خصوصی ارایه گردید.

در این جلسه، برخی پروژه‌های تدارکاتی مورد بحث قرار گرفت که در نتیجه قرارداد بازسازی اسفالت سرک گردیز الی زرمت ولایت پکتیا و قرارداد و نصب۲۰ پایه ایرکندیشن با ملحقات آن مربوط وزارت مالیه، منظور گردید.

همچنان، کمیسیون، پروژۀ اعمار و بازسازی سرک دوربابا الی غنی‌خیل ولایت ننگرهار مربوط وزارت فواید عامه و قرارداد خریداری و انتقال۲۴۰۰۰ بکس گبیون برای۲۴ ولایت آسیب‌پذیر را رد کرد.

در این جلسه وزرای مالیه، اقتصاد، عدلیه، مشاورین ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها و بانکداری و مالی، مسوولین کمیسیون تدارکات ملی، ناظرین ملی و بین‌المللی، کمیسیون‌های اقتصاد شورای‌ملی، کمیسیون مالی و بودجه ولسی‌جرگه، دیده‌بان شفافیت، بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای بازسازی افغانستان ( سیگار) و  سیستیکای حمایت قاطع حضور داشتند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*