English | دری

Breaking News

مضمون «صلح» شامل نصاب درسی مراکز تربیه معلم در سراسر افغانستان شد

مضمون «صلح» شامل نصاب درسی مراکز تربیه معلم در سراسر افغانستان شد

مضمون جدیدی به نام «صلح» برای تدریس در مراکز تربیه معلم در سراسر افغانستان، رسما معرفی شد. با کمک دولت آلمان، ریاست عمومی تربیه معلم وزارت معارف، توزیع مضمون جدید را آغاز کرده و به منظور معرفی بهتر آن، طی 5 روز گذشته، بیش از 120 استاد مراکز تربیه معلم از 30 ولایت را در «خانه معلم کابل» آموزش داده است. این استادان طی دوره های آموزشی و آشنایی با مضمون جدید، روش های تدریس و ارائه موثر آن را آموختند.

این دوره های آموزشی توسط آلمان از طریق برنامه آموزش های ابتدایی و ثانوی آن کشور راه اندازی شدند. همچنین در قالب این برنامه، در حدود 45000 جلد کتاب صلح برای شاگردان مراکز تربیه معلم و نیز راهنمای تدریس برای استادان، چاپ و نشر شدند. انتظار می رود که کتاب ها و راهنماهای تدریس پیش از نوروز در دسترس مراکز تربیه معلم در تمام کشور قرار گیرند.

معرفی سراسری مضمون صلح، پس از آن صورت می گیرد که این مضمون به طور آزمایشی در مراکز تربیه معلم در ولایت های بدخشان، بلخ، تخار، کندز و سرپل شامل نصاب درسی شد. این مضمون، نخستین بار در سال 2013 توسط ریاست عمومی تربیه معلم وزارت معارف و با کمک دولت آلمان و سازمان یونسکو تهیه گردید.

یکی از بانوان شرکت کننده در دوره آموزشی مضمون صلح که از بدخشان به کابل آمده بود، در این باره چنین گفت: «ما همچنان به شکل روزمره شاهد خشونت در مناطق مان هستیم. با داشتن مضمون صلح، ما قادر خواهیم بود تا راه های درست رسیدگی به خشونت را به مردم بیاموزانیم. روش هایی که ما مورد استفاده قرار می دهیم، بر گفتگوی مستقیم و برداشتن گام های کوچک استوار هستند. به عنوان مثال، معلمان می آموزند که چگونه با نزاع های کوچک روزانه شاگردان در صنف های درسی برخورد کنند؛ نزاع هایی که اگر به آنها رسیدگی نشود، می توانند منجر به خشونت شوند. ما به معلمان آینده این سرزمین یادآوری می کنیم که با کودکان و نوجوانان متعلم، از ارزش صلح بگویند.»

پس از معرفی رسمی، اکنون مضمون صلح شامل نصاب درسی در مراکز تربیه معلم کشور می گردد. بدین ترتیب، بیش از 75 هزار شاگرد مراکز تربیه معلم، در جریان دوره آموزشی دو ساله، این مضمون را فرا خواهند گرفت. ایشان، دانش، مهارت ها و روش های مورد نیاز برای پاسبانی از صلح در مکتب ها و محل های زندگی شان را خواهند آموخت.

از دیگر برنامه هایی که برای امسال در نظر گرفته شده، برپایی یک دوره سه روزه آموزشی در شهر مزار شریف برای استادان مراکز تربیه معلم 5 ولایت شمالی می باشد. استادان دارالمعلمین ها نیز درباره مضمون صلح، دوره های آموزشی را خواهند گذراند، تا بتوانند مهارت های تامین صلح را به معلمان برحال و از طریق ایشان، به شاگردان آنها انتقال دهند.

«برنامه آموزش ابتدایی برای افغانستان» (BEPA) از سال 2005 تا کنون، در قالب یک طرح مشترک همکاری آلمان با افغانستان، توسط
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به نمایندگی از وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) و نیز نهاد همکاری های توسعه ای کشور سویس (DEZA) در حال اجرا است. «برنامه آموزش ابتدایی برای افغانستان» (BEPA) با همکاری وزارت معارف در کابل و ریاست های آن در ولایت ها، در نظر دارد تا یک اساس مناسب را برای آموزش معلمان در افغانستان، بنا نهد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*