English | دری

Breaking News

مرکز تربیوی و تحقیقاتی وزارت امور شهرسازی نخستین برنامه آموزشی خود را آغاز نمود

مرکز تربیوی و تحقیقاتی وزارت امور شهرسازی نخستین برنامه آموزشی خود را آغاز نمود

روز سه شنبه مؤرخ 18/1/1394 خورشیدی، نخستین برنامه آموزشی مرکز تربیوی و تحقیقاتی وزارت امور شهرسازی به اشتراک انجنیر حامد جلیل سرپرست وزارت امور شهرسازی، دیپلوم انجنیر امرالدین سالک معین امور ساختمانی، دکتور عبدالبصیر احمدی رییس اطلاعات و ارتباط عامه این وزارت، انجنیر عبدالخاق نعمت معاون پروژه مرکز تربیوی و تحقیقاتی وزارت امور شهرسازی، دکتور طوفان نبی زاده و تعدادی زیادی از رؤسا، آمرین و انجنیران وزارت امور شهرسازی در سالن کنفرانس های این وزارت دایر گردید.

نخست برنامه مذکور با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید گشایش یافته و سپس حامد جلیل ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان در مورد پروژه مرکز تربیوی و تحقیقاتی، اظهار داشت: وزارت امور شهرسازی نخستین برنامه آموزشی مرکز تربیوی و تحقیقاتی خود را که یکی از برنامه های مهم این وزارت می باشد، افتتاح و در گام نخست به منظور ارتقای ظرفیت کارمندان این وزارت و در گام های بعدی برای ارتقای ظرفیت دیگر نهاد ها خدمت را انجام می دهد. محترم سرپرست این وزارت بیان داشت: برنامه های مذکور در سه مرحله صورت می گیرد که در مرحله اول: با استفاده از متخصصان داخل کشور استفاده شده و موضوعات شهری را در بر می گیرد. مرحله دوم: خارج از این اداره برای ارتقای ظرفیت کارمندان از متخصصان و استادان ورزیده دیگر کشور ها دعوت می کنیم. مرحله سوم: با تکمیل شدن کار ساختمانی مرکز تربیوی و تحقیقاتی برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای ارتقای ظرفیت کارمندان دایر می کنیم.

او علاوه نمود: در گذشته همچو مرکز تربیوی و تحقیقاتی وجود نداشت و از مواد کهنه استفاده می گردید که با ایجاد مرکز متذکره و با استفاده از تجارب پوهنتون های دیگر کشور ها سطح آگاهی ودانش خود را بالا ببریم.

در ادامه آقای سالک از آغاز برنامه آموزشی مرکز تربیوی و تحقیاتی وزارت امور شهرسازی ابراز خرسندی نموده و علاوه کرد: برنامه را که امروز شاهد آغاز به کار آن هستیم و هدف آن ارتقای ظرفیت کارمندان بوده و به همکاری مؤسسه جایکای جاپان و بانک جهانی راه اندازی گردیده از اهمیت ویژه ی برخوردار است و تمامی اشتراک کنندگان در این برنامه استفاده اعظمی کرده و با ارایه کنندگان برنامه مذکور همکار باشند.

بعداً مهندس عبدالخالق نعمت در مورد معرفی مختصر طراحی شهری معلوماتی را که جمع آوری نموده بود به اشتراک کنندگان برنامه آموزشی مذکور پیشکش نموده و در رابطه به تاریخچه طراحی شهری، گفت: اصطلاح طراحی شهری در اواسط قرن 20 به میان آمده و در سال 1950 میلادی به حیث یک رشته و حرفه مسلکی ظهور نمود.

او اضافه نمود: طراحی شهری در بین حرفه های مهندسی و برنامه ریزی شهری قرار گرفته و هنر شکل دادن و به نظم درآوردن ساختمانها، فضاهای عمومی، سیستم های حمل و نقل، خدمات، و امکانات رفاهی بوده و ارتباط بین ساختمان های مختلف، ساختمان ها و جاده ها، میدان ها، پارک ها و فضا های دیگر که مالکیت عمومی را تشکیل می دهند؛ همچنان تحرک و فعالیت های که در اثر آن ایجاد می گردد را احتوا می کند؛ بناءً گفته می توانیم که طراحی شهری عبارت است از بکار بردن علم طراحی برای شناخت و راه حل یابی مسایل شهری، ضمناً طراحی شهری رابطه بین ساختمانها را مورد توجه قرار داده و هدف عمده آن همان بافت فضایی است که هر یک از ساختمان ها را به مجموعه ی معنی دار و زیبایی بنام «شهر» متصل و مربوط می سازد.

آقای نعمت در مورد تفاوت بین طراحی شهری و مهندسیبیان داشت: طراحی شهری با مقیاس بزرگتر (مقیاس محله و یا شهر) بین 15-20 سال را در بر می گیرد، مهندس خوب ساختمانی را که دیزاین می کند با محیط اطراف ارتباط می دهد؛ اما هیچ کنترولی بالای فضا های مجاور آن ساحه نمی تواند داشته باشد. طراحی شهری با موضوعات مانند: ترانسپورتیشن، هویت محله، سهولت جهت یابی برای افراد پیاده، تاثیرات آب و هوا و غیره می پردازد.

بسیاری از تکنیک هایی که توسط طراحان شهری بکار گرفته می شود متفاوت از مهندسان می باشد، برنامه ریز شهری تمام شهر را مد نظر گرفته و عملکرد شهر را به عنوان بخشی از یک منطقه بزرگتر مورد بررسی قرار می دهد، برنامه ریز نیاز های آینده را پیش بینی نموده و منابع را مطابق به آن تخصیص داده و برنامه ریزان و طراحان شهری درگیر با طیفی از مسایل اجتماعی، فرهنگی و طراحی فزیکی می باشند.

او مقیاس طراحی شهری سه نوع چون: منطقه (شهر و شهرک)، محله (یک ناحیه و کوریدور)و بلاک (جاده و ساختمان) عنوان نموده و در مورد پلان های طراحی شهری اضافه نمود: در طراحی پلان های شهری مناطق مختلف مسایل مانند: قسمت مرکزی شهر، آب نما، دانشگاه ها، کوریدور ها، محله ها، توسعه مختلط و مناطق خاص در نظر گرفته شده و مسایلی که در پلان ها در نظر گرفته می شود توسعه موجوده، توسعه پیشنهادی، زیربنا های خدماتی، چارچوب جاده ها و اصول توسعه پایدار می باشد.

آقای نعمت در اخیر صحبت هایش در مورد شهرسازی جدید اظهار داشت: شهرسازی جدید در اوایل 1980 در امریکا بوجود آمده و اهداف آن ایجاد تنوع، تشویق به پیاده روی، محیط متراکم و فشرده، مکان های پر جنب و جوش، جوامع مختلط که شامل: مسکن، محل کار، مغازه ها، سرگرمی ها، مکاتب، پارک ها و امکانات مدنی برای زندگی روزمره ساکنان، همه در یک فاصله نزدیک به همدیگر می باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*