English | دری

Breaking News

 • متشبث ماه: زحل اتمر

  یک کارخانه تصفیه زباله ها در کابل توسط یک بانو تاسیس شد. این کارخانه قابلیت پروسس

  ...

  0
 • متشبث ماه: ماری اکرمی

  ما ماری اکرمی را بخاطر راه اندازی یک رستورانت برزگ در کابل که کاملآ توسط زنان

  ...

  0
 • متشبث ماه: بی نظیر یکتا

  بی نظیر یکتا یکی از زنان متشبث و فعال جامعه افغانستان می باشد که در ولایت

  ...

  0
 • رویا محبوب

  رویا محبوب یک کار آفرین و تاجر افغان در بخش فناوری و تکنالوژی است که از

  ...

  0
 • متشبث ماه: شمامه ارباب

  شمامه ارباب مدیر شرکت تولید مواد غذایی “یورو” در پشاور پاکستان می باشد و در ایجاد

  ...

  0
 • ملیندا گیتس

  ملیندا گیتس، همسر بیل گیتس یکی از قدرتمندترین زنان دنیا و همچنان یکی از مدیران “بنیاد

  ...

  0

متشبث ماه: مارک زاکربرگ

متشبث ماه: مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیر اجرایی شبکه اجتماعی فیس‌بوک در ۱۴ ماه می، سال ۱۹۸۴ میلادی در وایت پلینز نیویورک به دنیا آمد و در سال ۲۰۱۰، از سوی مجله ی فوربس به عنوان جوانترین میلیاردر معرفی شد.

شبکه اجتماعی فیسبوک هم اکنون بیش از 250 میلیون کاربر دارد که به طور متوسط بیش از ۸ میلیارد بار ویدئو در روز  تماشا می کنند.

زاکربرگ در سال ۲۰۰۲ پس از فارغ التحصیلی از فیلیپس اکستر، وارد دانشگاه هاروارد شد. پس از آن بود که او یک برنامه ی ” CourseMatch ” نوشت که به دانشجویان کمک می کرد که واحدهای درسی خود را بر اساس لیست دوره های دیگر کاربران انتخاب کنند.

او تصمیم گرفت پایگاه داده ی هاروارد را هک کند، سپس برنامه ای نوشت که به صورت رندوم دو تصویر از دو دانشجوی دختر انتخاب می کرد و آنها را کنار یکدیگر قرار می داد و می پرسید کدامیک زیباتر هستند؟ و گزینه ای برای رای گیری در اختیار کاربر می گذاشت. این فرایند به سرعت به اوج خود رسید و بسیاری از دانشجویان دانشگاه هاروارد از آن دیدن کردند.

هر یک “نارندرا” و دو برادر دوقلو به نام های” تایلر” و “کامرون ” کسانی بودند که در ساخت نرم افزاری بنام هاروارد کانکشن (Harvard Connection)  با زاکربرگ همکاری می کردند که بعدا نام آن پروژه به “کانکت یو” (ConnectU) تغییر کرد و اعضای آن می توانستند عکس ها، اطلاعات شخصی و لینک های مفید خود را در اینترنت به اشتراک بگذارند.

بعد از یک ملاقات اختصاصی با نارندرا و برادران دوقلوی وینکلواس، زاکربرگ پذیرفت که با آنها کار کند، هنگامی که در حال کار بر روی هاروارد کانکشن بود، ایده ای فوق العاده برای شبکه ی اجتماعی خودش یعنی “ّFacebook”به سرش زد.

او در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ نام دامنه ی TheFacebook.com را ثبت کرد و هم اکنون با نام Facebook.com برای همه ی افراد جهان شناخته شده است.

اولین سرمایه ای که زاکربرگ دریافت کرد از یکی از موسسان پی پال به نام “پیتر تیل” بود که ۵۰۰ هزار دلار را برای فیسبوک اختصاص داد و این مقدار برای اهداف فوری فیسبوک کفایت می کرد. بعدآ شرکت ” Accel Partners ”  حدود ۱۲.۷ میلیون دلار در فیسبوک سرمایه گذاری کردند و سپس ” Greylock Partners ” حدود ۲۷.۵ میلیون دلار به این مقدار افزود.

فیسبوک به رشد بی رویه ی خود ادامه داد تا جایی که تعداد کاربران آن به بیش از ۵۰ میلیون کاربر رسید؛ در این زمان شرکت های بزرگ پیشنهادهای مختلف و فوق العاده ای برای خرید این پروژه به زاکربرگ می دادند ولی زاکربرگ به این ارقام راضی نمی شد.

 برادران دوقلوی کامرون و تایلر و دیویا نارندرا، زاکربرگ را به سرقت ایده ی خود متهم کردند. آنها ادعا کردند که زاکربرگ را در سال ۲۰۰۳ برای ساخت شبکه ی اجتماعی هاروارد کانکشن استخدام کردند. البته آنها اقرار کردند که این نتایج کار زاکربرگ به دلیل ایده ی آنها نبوده است اما معتقد بودند که زاکربرگ از کد سورس اصلی برای ایجاد فیسبوک استفاده کرده است.

در سال ۲۰۰۹، زاکربرگ بیانیه ی دادگاه را پذیرفت؛ طبق این بیانیه مبلغ ۴۵ میلیون دلار (۲۰ میلیون دلار نقدی و باقی آن از سهام فیسبوک) را به”کانکت یو” پرداخت و این پرونده بسته شد. در آن زمان تعداد کاربران “کانکت یو” کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و تعداد کاربران فیسبوک حدود ۱۵۰ میلیون نفر بودند.

فیلم شبکه اجتماعی ( The Social Network) به کارگردانی “دیوید فینچر” محصول سال ۲۰۱۰ ایالات متحده آمریکا است که درباره ایجاد شبکه اجتماعی فیس بوک و زندگی “مارک زاکربرگ” خالق این سایت ساخته شده است و   در آن “جسی آیزنبرگ”  نقش اصلی داستان یعنی نقش مارک زاکربرگ را ایفا کرده است.

این فیلم با وجود انتقادات از سوی زاکربرگ و برخی تحلیل گران ، ۸ نامزد برای جوایز اسکار سال ۲۰۱۱ را به دست آورد و توانست برنده سه جایزه (برای بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین موسیقی و بهترین تدوین) شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*