English | دری

Breaking News

فعال سازی شعب بانکی افغانستان در بندرچابهار ایران

فعال سازی شعب بانکی افغانستان در بندرچابهار ایران

خانجان الکوزی، معاون  اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته است که با توسعه بندر ترانزیتی چابهار، به منظور سهولت در انتقال پول تجار، شعب بانکی این کشور هم در این منطقه مهم اقتصادی فعال خواهد شد که علاوه بر تاثیرهای شگرف اقتصادی، می تواند افغانستان را از مشکلات سیاسی نیز رهایی بخشد.

معاون  اتاق تجارت و صنایع گفت: مشکلات ترانزیتی از مسیر پاکستان با فراهم شدن زمینه استفاده از چابهار از بین خواهد رفت زیرا تجارت افغانستان دیگر تنها به بندر کراچی محدود و وابسته نخواهند بود، همچنان برای هندوستان که علاقه مند به انتقال تولیدات خود به کشورهای آسیای میانه است، اهمیت مضاعفی دارد.

وی افزود: با وجود اهمیت راهبردی این بندر، برنامه های توسعه ظرفیت های چابهار بخصوص امکان لنگر انداختن کشتی های غول پیکر در این بندر بعد از ۱۰ سال، هنوز به ثمر ننشسته، از اینرو ضروری است توافقنامه های امضاء شده در این مورد سریع تر اجرایی شوند.

معاون  اتاق تجارت و صنایع تاکید کرد که افغانستان، ایران، هندوستان و کشورهای آسیای میانه باید برای فعال سازی این بندر و رفع مشکلات موجود تلاش بیشتری انجام دهند.

قابل ذکر است، قرار است روز دوشنبه آینده رئیس جمهور غنی با سفر به تهران توافقنامه سه جانبه بندر ترانزیتی چابهار را  با همتای ایرانی و نخست وزیر هند نهایی کند.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*