English | دری

Breaking News

عدم وجود تعادل در واردات و صادرات افغانستان

عدم وجود تعادل در واردات و صادرات افغانستان

مسئولین اتاق تجارت و صنایع کشور گفته اند که در واردات و صادرات کشور تعادل وجود ندارد و در این راستا معرفی تولیدات داخلی یکی از عوامل عمده و اصلی در بهبود وضعیت اقتصاد کشور به شمار می‌رود.

به گفته مسئولین اتاق تجارت و صنایع، طی ۱۵ سال گذشته میلیاردها دالر به کشور سرازیر شد اما از این پول‌ها استفاده بهینه صورت نگرفت و اگر از این کمک‌ها استفاده خوب می‌شد اقتصاد کشور وضعیت کنونی را نداشت.

در همین راستا نمایشگاه سه روزه‌ای که به نام «افغانیست، عالیست» در کابل و از سوی شرکت تبلیغاتی «تلنت» و با همکاری وزارت خانه‌های اقتصاد، مالیه، تجارت، زنان، مواد مخدر و اداره تدارکات ملی برگزار شده بود امروز به کار خود پایان داد.

مسئولان برگزاری این نمایشگاه می گویند، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند در رشد اقتصاد کشور تأثیر چشمگیری داشته باشد: باید ظرفیت و کیفیت تولیدات داخلی بالا برود تا بتوانیم از یک سو خود کفا شویم و از سوی دیگر در بازارهای بین‌المللی کالای افغانی توان رقابت را پیدا کند.

در این حال، کارشناسان می گویند، برای برآورده شدن نیازمندی‌های کشور نیاز است تا اقتصاد کشور تقویت شود. اقتصاد کشور زمانی تقویت و رشد می‌کند که مردم از تولیدات داخلی استفاده کنند، که استفاده از محصولات داخلی از یک سو زمینه اشتغال زایی برای تعداد کثیری از شهروندان را به وجود می‌آورد و از سوی دیگر عاید ملی کشور را بالا می‌برد.

تاجران نیز برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را مفید عنوان می‌کنند و تأکید دارند که به جای محصولات وارداتی از محصولات کشور استفاده صورت گیرد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*