English | دری

طرح پاکستان برای ادامه پايپلاين گاز ایران به چین

طرح پاکستان برای ادامه پايپلاين گاز ایران به چین

13911202000607_PhotoAمقامات پاكستاني طرح اولیه ادامه پروژه پايپلاين گاز ایران به چین از طریق خاک پاکستان را تهیه کرده‌اند که این طرح احتمالا تا 3 ماه دیگر نهایی خواهد شد.
طبق این طرح پیشنهادی، پايپلاين گاز در کنار خط ريل احداث خواهد شد که از منطقه حویلیان در نزدیکی منطقه ابیت‌آباد پاکستان تا مرز چین کشیده می‌شود.
به گفته منابع آگاه در دولت پاکستان، شرکت آلمانی آی.ال.اف که در سال 2006 طرح خط ريل پاکستان-چین را تهیه کرده بود، در پیش نویس طرح پیشنهادی خود طرح ادامه پروژه پايپلاين گاز ایران از پاکستان به چین را عملی دانسته است.
در گزارش این شرکت خاطرنشان شده که چین از مناطق غربی تا شرقی خود 4000 کیلومتر پايپلاين گاز احداث کردہ است.
این پايپلاين از مرز پاکستان‌ با چین تنها ١٧٥ کیلومترفاصله دارد و بنابراین می‌توان پايپلاين گاز ایران به پاکستان را از مسیر نوابشاه، ابیت‌آباد و گیلگت تا مرز چین رساند.
طبق گزارشات وزارت نفت پاکستان، طرح نهائی این پروژه احتمالا تا 3 ماہ آینده تدوین خواهد شد.
طول پايپلاين گاز مورد نظر ازحویلیان تا مرز چین ٦٦٠ کیلومتر خواهد بود که شامل 200 کیلومتر مسیر تونل‌ها نیز می‌باشد.
در پیش نویس طرح اولیه گفته شده است که اگر احداث لوله گاز از مسیرسد بهاشا با مشکلاتی روبرو شود، می‌توان مسیر ابوسرپاس را انتخاب کرد که مسیرپايپلاين گاز را نیز کوتاه‌تر می‌کند.
وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان به دولت پیشنهاد کرده است که متخصصین پاکستانی و چینی طرح این پروژه را بررسی کنند تا زمینه برای امضای موافقتنامه میان 2 کشور فراهم شود.
به گفته منابع آگاه، وزارت نفت پاکستان طرح اولیه پايپلاين گاز مذکور را به بخش برنامه ریزی ارسال کرده است و انتظار می‌رود که طرح این پروژه در جریان سفر هیئت چینی به پاکستان در ماه جاری مورد بررسی قرار گیرد.
قرار است این هیئت چینی برای گفت‌وگو و تبادل نظر در مورد پیشرفت موافقتنامه‌های امضا شده میان 2 کشور در جریان سفر اخیر نواز شریف صدر اعظم پاکستان به چین، بزودی عازم اسلام‌آباد شود.
منابع آگاه احتمال داده‌اند که در جریان این سفر موضوع پايپلاين گاز پاکستان- چین نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
به‌ عقیده کارشناسان، چین در گذشته نیز برای مشارکت خود در پروژه پايپلاين گاز ایران-پاکستان ابراز علاقه کرده بود و اگر مشارکت چین در این پروژه صورت گیرد اهمیت آن چند برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
طرح پايپلاين گاز ایران- پاکستان موسوم به پايپلاين صلح، پايپلاين‌ای به طول 2700 کیلومتر است که قرار است گاز ایران را به پاکستان و هند صادر کند.
همچنین براساس توافقات به‌عمل آمده در زمان احداث پايپلاين صلح مقرر شد که گاز ایران از عسلویه به چین برسد و بنابراین پس از اینکه هند به این خط پیوست مقامات ایرانی وارد مذاکره با مقامات چینی در خصوص صادرات گاز به این کشور خواهند شد.
لازم به ذکر است که هند از سال 2007 تاکنون به دلیل مسائل سیاسی از پروژه پايپلاين صلح کناررفت اما با امضای توافقنامه احداث این پايپلاين در خاک پاکستان بین مقامات تهران و اسلام‌آباد ، سعی کرد به مذاکرات بازگردد.
اخیرا سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند، درباره پیوستن کشورش به پايپلاين صلح ابراز تمایل کرده و گفته است که دهلی‌نو علاقمند به از سرگیری گفت‌وگوها با ایران برای مشارکت در ساخت پايپلاين گاز صلح و پیوستن به این پروژه است.
گفته می‌شود که پس از توافق اولیه بین اسلام‌آباد و پکنگ، تهران نیز به‌طور رسمی در جریان پروژه ادامه پايپلاين صلح به چین قرار خواهد گرفت و ممکن است برای توافق کامل میان 3 کشور به زمان بیشتری نیاز باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*