English | دری

Breaking News

طراحی وب و ساخت ۱۸ بازی‌ کامپیوتری توسط دختران هراتی

طراحی وب و ساخت ۱۸ بازی‌ کامپیوتری توسط دختران هراتی

دوره‌ دوساله‌ی کدنویسی برای ۸۰ تن از دختران دانش‌جوی رشته‌ی کمپیوتر ساینس، فارغان این رشته و شماری از دانش‌آموزان مکاتب برای بار دوم به هدف ارتقای ظرفیت دختران در بخش  تکنولوژی راه اندازی شد.

حسیب رسا مدیر این مرکز گفت:”این دور دوم این برنامه است که پس پر کردن فورم توسط متقاضیان و مصاحبه، حدود هشتاد دختر موفق به اشتراک شده‌اند، تمرکز اصلی ما روی دخترانی است که در رشته‌ی کامپیوتر ساینس درس می‌خوانند ولی دختران علاقه‌مند دیگر رشته‌ها را نیز جذب کردیم “.

مدیر این مرکز افزود: “دختران دوره‌ی اول ما که  در آوان فارغ شدن هستند، توانستند چندین وب را طراحی کنند و قرار است پس از فراغت شرکتی برای ساخت وب بسازند،  صنف گیم‌سازی هم تا به حال موفق به ساخت ۱۸ گیم متوسط، ابتدایی و حرفه‌یی شدند”.

آزیتا عظیمی آموزگار این مرکز می گوید: دختران در این صنوف بحث‌های کاربردی را برای دیزاین و طراحی وب  و ساخت وب‌سایت را با ورد پرس خوانده اند که به‌زودی قادر به ساخت وب از طریق ورد پرس نیز خواهند شد.

شبانه نظری یکی از دانش‌آموزان گفت: “من به رشته‌ی کمپیوتر ساینس علاقه‌ی زیادی دارم و دوست دارم این رشته را بخوانم و این مهارت‌ها به من کمک می‌کند تا در این رشته با موفقیت درس بخوانم “.

نظری افزود که خوش‌حال است که توانسته این مهارت‌ها را فرابگیرد و در آینده می‌تواند وظیفه‌ی خوبی در این زمینه به دست آورد.

گفته می شود، صنف مبایل آپ (برنامه گوشی) این دختران روی سه اپلیکیشن کار می‌کند که یکی برای وزارت اطلاعات و فرهنگ استفاده خواهد شد.

قابل یاد آوریست که این آموزشگاه برای اولین بار توسط فرشته فروغ  در سال ۲۰۱۵ میلادی  تحت  نام  Code To Inspire در هرات جهت یادگیری و علاقه‌مندی  بانوان به رشته کامپیوتر ساینس و کد نویسی بنیان گذاری شده است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*