English | دری

Breaking News

ضرر ۷۰ میلیون دالری پاکستان در پی تنش‌های مرزی با افغانستان

ضرر ۷۰ میلیون دالری پاکستان در پی تنش‌های مرزی با افغانستان

مقام‎های اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان – پاکستان اعلام کرده است که اقتصاد پاکستان در پی تنش‎های مرزی با افغانستان در حدود ۷۰ میلیون دالر زیان کرده است و ادامۀ تنش مرزی اقتصاد شرکت‎های پاکستانی را که در امتداد مرز فعالیت دارند را نیز با رکود روبه رو خواهد ساخت.

خانجان الکوزی، رئیس اتاق‎های مشترک تجارت و صنایع افغانستان – پاکستان، گفت: “این وضیعت اگر به همین گونه ادامه یابد روزانه پاکستان به گونۀ میانگین و به گونۀ مستقیم تا ۵ میلیون دالر زیان می‎بیند. شما می‎دانید که در حال حاضر که یک کیلو گرام بادنجان رومی در کابل به ۷۰ افغانی است درحالی‌‎که، یک سیر بادنجان در پاکستان به ۵۰ کلدار است.”

مقام‎های اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان – پاکستان می گویند که در حال حاضر بیش از۱۲۰۰ موتر باربری پاکستان در مرزها متوقف شده‌اند و شماری از کارخانه‎های تولیدی پاکستان در مرزها با افغانستان با رکود روبه رواند.

گفته می شود، بر اساس اطلاعات اتاق های مشترک تجارت وصنایع افغانستان – پاکستان، با در نظرداشت اینکه سه ماه زمستان ایالت‎های پنجاب و سند بیشترین میوه‎ها و سبزی های‎شان را به افغانستان وآسیای میانه صادر می‎کنند، بیشترین زیان را پاکستان دیده است.

مسوولان این اتاق می گویند، گذشته از اینکه آسیای میانه آهن و ذغال را به پاکستان صادر می‎کنند، پاکستان سالانه ۱۲۰ هزار تُن پنبه از ازبیکستان و تاجیکستان می‎خرد و بیش از دو میلیون تُن سبزی و میوه‎های تازه و ۳۰ هزار تُن بوره به آسیای میانه صارد می‎کند.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت وصنایع، گفت: “ما خواهان روابط نیک هستیم روابطی موضوعات بازرگانی هیچ گاهی قربانی مسایل سیاسی نشود و برای بهبود وضعیت کنونی کار می‎کنیم و تمام گذینه‎ها را به کار می‏گیریم.”

در این حال، مسؤولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که همزمان با بندش گذرگاه‌های افغانستان – پاکستان، بازرگانان افغان تلاش دارند واردات شان را ازدیگر کشورهای همسایه بیشتر سازند.

قابل ذکر است، به گفته اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان – پاکستان، در زمان صادرات در حدود ۳۰۰ موتر میوه‎ها و سبزی‎های تازه از پنجاب و سند پاکستان به افغانستان وآسیای میانه صادر می‎شود.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*