English | دری

Breaking News

صادرات سالانۀ ایران به افغانستان به ٢.٨ میلیارد دالر رسیده است

صادرات سالانۀ ایران به افغانستان به ٢.٨ میلیارد دالر رسیده است

نسیر احمد نور، سفیر افغانستان در ایران می‎گوید که هرگاه صادارات نفت ایران در نظرگرفته نشود در این صورت افغانستان بزرگترین وارد کننده کالاهای ایرانی می باشد و صادرات سالانۀ این کشور به افغانستان اکنون به ٢.٨ میلیارد دالر رسیده است.

به گفته نسیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران، افغانستان بیشتر لبنیات، وسایل خانه و دفتر و مواد خواراکی از این کشور وارد می‌کند.

از سوی دیگر، پنج‎شنبه گذشته حکومت پاکستان اعلام کرد که اقدات بیشتر امنیتی را در سرحد با افغانستان روی دست گرفته است و در پی این اعلام، پاکستان مرز با افغانستان را بست.

در این حال، مسؤولان اتاق تجارت وصنایع کشور گفته اند که محدودیت‌های مرزی اخیر از سوی پاکستان در امتدار سرحد میان دو کشور هیچ تأثیری بر اقتصاد افغانستان و بهای کالاها در بازار نگذاشته است و اقدامات پاکستان تنها به اقتصاد خودش صدمه وارد خواهد کرد.

توفیق داوری معاون اتاق تجارت وصنایع در این مورد گفت:”پاکستان با اینکارش نه تنها که درآمد هایش را ازدست می‌دهد بل بازارهای بزرگ چون افغانستان وآسیایی میانه را نیز از دست می‎دهد، چون بیشترین از معامله‎های بازرگانی این کشور از راه افغانستان با آسیایی میانه بوده است”.

گفته می شود، با بسته شدن مرزهای افغانستان و پاکستان به روی دادوستدهای بازرگانی، بهای کالاها در بازارهای کشور حالت عادی دارد و این خود نشان می‎دهد که وابسته‎گی بازارهای کشور به بازارهای پاکستان به حد اقل رسیده است.

قابل ذکر است، بر اساس آمار ها ارزش بازرگانی سالانه افغانستان و پاکستان به حدود یک ونیم میلیارد دالر می‎رسد از این میان ۱۵ درصد را صادرات افغانستان به پاکستان و ۸۵ درصد دیگر را صادرات پاکستان به افغانستان می‌سازد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*