English | دری

شفاخانه جمهوریت در ساختمان جدید، آغاز به فعالیت کرد

شفاخانه جمهوریت در ساختمان جدید، آغاز به فعالیت کرد

جمهوريت 090816 LF 1 (Medium)شفاخانه جمهوریت که به کمک مالی کشور چین اعمار گردیده است، امروز طی مراسمی با اشتراک جلالتماب محترم محمد کریم خلیلی معاون مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان، یک عده اعضای کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، آقای “دین شی جون” سفیر کبیر جمهوری مردم چین مقیم کابل و شماری دیگر از مسئولین حکومتی و غیر حکومتی، در ساختمان جدید آغاز به فعالیت کرد.

جلالتماب محترم محمد کریم خلیلی معاون دوم مقام ریاست جمهوری، آغاز فعالیت های صحی شفاخانه جمهوریت را برای مردم افغانستان نوید بخش خوانده گفت که گشایش این شفاخانه یک خبر مطلوب برای شهروندان افغانستان میباشد و این امید واری را به وجود می آورد که تقاضا ها برای رفتن به خارج جهت تداوی، کاهش یابد.

معاون ریاست جمهوری بر عدالت در عرضه خدمات صحی برای تمام شهروندان افغانستان تاکید نموده و تمرکز بالای صحت اطفال و ماداران را مهم تلقی نمود.

دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه، ضمن قدردانی از همکاری کشور جمهوری مردم چین در جهت اعمار این شفاخانه گفت که “طی سال جاری مسئولین این وزارت آغاز از دفتر کار من تا روسا و مدیران ارشد به شمول مسئولین این شفاخانه به صورت جدی و خستگی ناپذیر کار کردند. کار های ما از تقویت سیستم برق و اطمینان از کار مرکزگرمی تا فعالیت عملیاتخانه، نصب تجهیزات و مهمتر از همه مطالعه در مورد مقاومت تعمیر در برابر زلزله بوده است.”

وزیر صحت عامه افزود: “خوشبختانه امروز ما شاهد آغاز فعالیت شفاخانه جدید 154 بستر جمهوریت هستیم که 40 بستر آن برای بخش جراحی عمومی، 34 بستر برای بخش داخله عمومی و بیست- بیست بستر آن برای هریک بخش های گوش و گلو، امراض خون، جراحی یورولوژی و هیمودیالیز، اختصاص یافته است”.

آقای “دینک شی جون” سفیر کبیر جمهوری مردم چین، شفاخانه جمهوریت را یکی از تاسیسات پیشرفته صحی در افغانستان خوانده گفت که کشورش متعهد بر ادامه همکاری بیشتر با مردم و دولت افغانستان به منظور یک افغانستان باثبات و مرفه، میباشد.”

وی ضمن اشاره به روابط دیرینه و حسنه این دوکشور همسایه، افزود که کشور چین علاقمند سرمایه گزاری های بیشتر در زمینه های مختلف در افغانستان میباشد و برحمایت خود از روند صلح، ثبات و پیشرفت افغانستان ادامه میدهد.

سفیر جمهوری مردم چین همچنان در مورد حمایت آن کشور در راستای برنامه های آموزشی برای پرسونل طبی این شفاخانه و حفظ و مراقبت تجهیزات برای مدت دو سال ابراز آمادگی کرد.

در ختم این مراسم، یک یاد داشت متقابل(Exchange Note) میان وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان و سفیر کبیر جمهوری مردم چین به امضا رسید که بر مبنای آن جانب کشور چین یک گروپ از متخصصین را به هدف مطالعات و انکشاف همکاری های تخنیکی، به کابل میفرستد و جانب افغانستان زمینه بود باش آنها رامهیا میسازد .

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*