English | دری

Breaking News

سیستم آبیاری و حفاظت در برابر سیلاب برای زمین های زراعتی بغلان، بهبود یافت

سیستم آبیاری و حفاظت در برابر سیلاب برای زمین های زراعتی بغلان، بهبود یافت

دو کانال آبیاری که جدیدا بازسازی شده اند، رسما به حکومت محلی و مردم بغلان سپرده شدند. بازسازی های انجام شده روی کانال های گاورگان و بالادری، سیستم آبیاری را برای تقریبا 11 هزار هکتار زمین زراعتی در پل خمری، دند غوری، و بغلان جدید ارتقا می بخشد. همچنین پس از بازسازی های انجام شده، امنیت حدودا 300 هکتار زمین در برابر سیلاب ها به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

در محفل تحویل دهی کانال های بازسازی شده، منفرد مایر، نماینده همکاری توسعه ای آلمان برای کندز و بغلان خاطرنشان کرد: «برای وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان، و نیز اداره ولایتی بغلان، هر گونه پیشرفتی در زمینه زراعت، بااهمیت و جذاب است. در حدود 70 درصد مردم در این ولایت، زندگی شان را به طور مستقیم و غیرمستقیم از کشاورزی بدست می آورند. ما امیدواریم این گام ها، موجب افزایش اعتماد شود و شهروندان افغانستان را آگاه کند که دولت به طور موثر از ایشان مراقبت و حمایت می نماید.»

بازسازی ها و نوسازی های انجام شده روی این دو کانال که خطی به طول70 کیلومتر را در بر می گیرد، شامل پاک کاری، شکل دهی، ترمیم و تغییر مسیر جریان آب می شود. ساختارهای جذب آب – جهت تنظیم آبیاری برای زمین های زراعتی – مستحکم شدند تا بتوانند در برابر جریان های قوی آب و سیلاب های فصلی دوام بیاورند. دیگر فعالیت های انجام شده، شامل مطالعه وضعیت، تقویت استحکامات پشت کانال ها و نیز تثبیت ساختارهای موجود در امتداد رود کندز می گردد. ترکیبی از اقدامات فوق، به ساکنان اطراف رود کندز، این امکان را می دهد تا به زراعت شان با اطمینان خاطر و بازدهی بهتر بپردازند. این دو کانال حداکثر 11 هزار هکتار زمین زراعتی و باغ را که زمینه امرار معاش برای بیش از 110 هزار نفر را فراهم می کند، آبیاری خواهد کرد.

هزینه مجموعی این پروژه، 5 میلیون یورو (370 میلیون افغانی) می باشد که توسط دولت آلمان، از طریق بانک توسعه ای KfW آن کشور تمویل شده است. کمیته انکشاف ولایتی در زمینه مدیریت و نظارت بر اجرای این پروژه، که از اولویت های توسعه ای ولایت بغلان به شمار می رفت، همکاری موثری داشت. اجرای این طرح، توسط صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای آلمان برای افغانستان (RIDF) که یک برنامه انعطاف پذیر با هدف رشد زیربناهای اجتماعی – اقتصادی در ولایت های شمالی است، انجام شد.

در عین حال که رود کندز-بغلان، زمینه معیشت و درآمد بسیاری از ساکنان اطراف خود را فراهم می کند، می تواند زندگی و امنیت غذایی ایشان را نیز با تهدید مواجه سازد؛ به ویژه در مواقعی که آب از سربندها تجاوز می کند و به کانال ها و زمین ها آسیب می رساند. استحکامات موجود، به سبب کهنگی و مقاومت در برابر سیلاب های سال های اخیر، به بازسازی های اساسی ضرورت داشت. ساختارهای نوسازی شده در امتداد کانال های گاورگان و بالادری، تهدیدها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. آمادگی بهتر برای مقابله با سیلاب ها و برخورداری از سیستم های آبیاری موثرتر، موجب بهبود شرایط اجتماعی – اقتصادی روستانشینان خواهد شد.

صندوق ارتقای زیربنای منطقه ای، توسط وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) از طریق بانک توسعه ای KfW تمویل می شود. پروژه های این صندوق، به وسیله کمیته های انکشاف ولایتی انتخاب و سپس توسط ریاست های مالیه، اقتصاد، انرژی و آب، احیا و انکشاف دهات، معارف، و فواید عامه، با حمایت نهاد Joint Venture Grontmij-GOPA-INTEGRATION اجرا می شوند. این صندوق در سال 2010 آغاز به کار کرد و در ولایت های بلخ، بدخشان، بغلان، کندز و تخار .

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*