English | دری

Breaking News

سرقت بیش از یک میلیارد دالر توسط شماری از مقام های نظامی امریکا از افغانستان

سرقت بیش از یک میلیارد دالر توسط شماری از مقام های نظامی امریکا از افغانستان

شماری از مقام های اردوی امریکا در افغانستان ده‌ها میلیون دالر را از برنامه‌های بازسازی افغانستان دزدیده اند.

جان سوپکو، سرمفتش خاص برنامه‌های بازسازی امریکا در افغانستان روز پنجشنبه در سخنرانی در ‘پوهنتون دیوک اظهار داشت که بیش از یک میلیارد دالر کمک های امریکا در افغانستان بطور سؤال برانگیز مصرف شده است.

سرمفتش خاص برنامه‌های بازسازی امریکا در افغانستان گفت که یک میلیارد دالر دیگر از پول مالیه دهندگان امریکا در نتیجه جریمه‌ها، بازپس گیری، حصول و صرفه جویی در مصارف بدست آمده‌است.

به گفته دفتر سرمفتش بازسازی امریکا در افغانستان، این پول‌ها بعد از ۱۰۴ بازداشت، ۱۴۴ اتهام جنایی و ۱۰۹ حکم جرم و اقرار گناه حاصل شده و از جمله این یک میلیارد دالرو ۲۷ اعشاریه هفت میلیون آن در نتیجه تحقیقات در ایالت کارو لاینای شمالی بدست آمده است.

جان سوپکو افزود: برای ده‌ها میلیارد دالر مصارف امریکا در افغانستان تفتیش بسیار ضعیف بود که این عمل درجه فساد اداری را که بی‌آنهم در افغانستان وجود داشت بسیار بلند برد.

امریکا ۷۰ میلیارد دالر را برای قوای امنیتی، اردو و پولیس افغانستان مصرف کرده و مالیه دهندگان امریکایی تنها معاش این سربازان را نمی‌دهند بلکه نان، تعلیم، تربیه، تجهیز، مواد سوخت و اسلحه آن‌ها را نیز تمویل می‌کنند.

به گفته سوپکو، پول‌های بازسازی امریکا در افغانستان حیف و میل شده‌اند، از جمله ساختن یک ستیشن گاز به ارزش ۴۳ میلیون دالر در حالی که در افغانستان هیچ موتری با گاز طبیعی حرکت نمی‌کند و خرید بزهای ایتالوی به ارزش شش میلیون دالر که بعداً اکثریت این بزها در افغانستان مرده‌اند و پروسه نسل گیری از آن‌ها موفق نبوده‌است.

همچنان، امریکا ۲۰ طیاره ترانسپورتی را به ارزش ۴۰۰ میلیون دالر از ایتالیا برای اردوی افغانستان خریداری کرده و دیرتر معلوم شده است که این طیاره ها از کار نیستند و برای از بین بردن هر یک از آنها ۱۰۰ هزار دالر دیگر مصرف شده است.

قابل یاد آوریست، تا حال امریکا ۱۱۷ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان مصرف کرده که نسبت به مارشال پلان برای بازسازی جرمنی بعد از جنگ جهانی دوم بیشتر می‌باشد.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*