English | دری

Breaking News

ساخت ٢٠ سردخانه در شانزده ولايت کشور

ساخت ٢٠ سردخانه در شانزده ولايت کشور

مسوولان وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى می گویند که بيست باب سردخانه با ظرفيت مجموعى ٤٦ هزار متريک تن محصولات زراعتى به هزينۀ ٦٥ میلیون دالر آمريکايى در شانزده ولايت کشور ساخته مى شود.

اکبر رستمى سخنگوى وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى درنشست خبرى در کابل گفت که این وزارت در بهار سال ۱۳۹۷ کار ساخت ۱۲ باب سردخانۀ ولایتی، هرکدام دارای ظرفیت نگهداری ۵۰۰ تن مواد را در ولایت‌های غزنی، پروان، کاپیسا، تخار، فراه، نیمروز، میدان‌وردک، لوگر، فاریاب و پکتیا آغاز خواهد کرد.

سخنگوى وزارت زراعت افزود که در ۱۳۹۲، وزارت زراعت کار ساخت هشت سردخانه تجارتی به ظرفیت هر کدام ۵ هزار تن در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، کندهار و کندز را آغاز کرد؛ اما با گذشت پنج سال این قرارداد چندی پیش فسخ شد.

وی ايجاد سردخانه ها را نياز اساسى بخش زراعت خواند و گفت که قرار است تمام اين سردخانه ها، تا یک ‌سال دیگر به بهره‌برداری سپرده شوند.

گفته می شود، وزارت زراعت در سال ۱۳۹۷ مالی، بیش از ۹ میلیارد و ۴۵۰ میلیون افغانى بودجه‌ برای تطبیق پروژه‌های انکشافى دارد و یکی از اولویت‌هایش، ساخت سردخانه‌های تجارتی و ولایتی برای نگهداشت میوه و سبزی، به هدف افزایش درآمد دهقانان و با‌غداران است.

قابل ذکر است که به گفته مسوولان، حدود ٢٨٠٠ سردخانه در سطح کشور موجود است؛ اما با آن هم  به ٢٠٠ سردخانه ولايتى، ٢٠ سردخانه تجارتى و ٥٠٠٠ سردخانه کوچک براى نگهداشت محصولات زراعتى نياز است.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone


بدون نظر

نظر بدهید
هنوز نظری داده نشده! !اظهار نظر در مورد این پست اولین کسی باشید که

نظر بدهید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.
علامت گذاری شده اند*